Koronavirová pandemie nastartovala v plzeňské zoo rekordní počet adopcí zvířat

Autoři | Foto Kateřina Misíková/ZOO Plzeň

O čtvrtinu klesla meziročně návštěvnost plzeňské zoologické zahradě, která byla loni kvůli vládním nařízením proti šíření koronaviru třikrát nuceně uzavřená. Zahrada bývá otevřená celoročně, loni byla zcela uzavřená v součtu téměř třetinu roku. Další týdny měla povolený jen omezený počet návštěvníků. Loni přišlo do zoo 377 500 lidí. Bylo to o 126 500 lidí méně než v rekordním roce 2019, kdy do zoo poprvé přišlo přes půl milionu lidí za rok. Koronavirová pandemie také nastartovala v plzeňské zoo vebývalý počet adopcí zvířat.

V roce 2019 do zahrady přišlo více než 504 000 lidí, o rok dříve to bylo přes 487 000 návštěvníků. Loňská návštěvnost poznamenaná protikoronavirovými opatřeními, byla vysoká zejména v létě, když se opatření uvolnila. Červenec byl se 104 312 turisty nejlepší červenec ve víc než devadesátileté historii zoo a druhý nejlepší měsíc po srpnu 2010. V roce 2019 přišlo v červenci 79 615 lidí.

"Dalším z rekordů roku 2020 bude množství unikátních adopcí zvířat. Bylo jich zaznamenáno více než 200, a to je obrovský rekord," řekl mluvčí zoo Martin Vobruba. Jindy byl průměrný počet nových adopcí kolem 40 až 50 za rok. Kmotry má v zoo přibližně 600 zvířat 250 druhů. Zahrada podle předloňské výroční zprávy chová 7004 zvířat 1172 různých druhů, poddruhů a plemen.

S adopcí se loni dostalo i na zvířata, která si dosud kmotři nevybírali, například na různé brodivé nebo vrubozobé ptáky. Favoritem adopcí za posledních 20 let je podle Vobruby malý hlodavec na vysokých zadních nohách tarbík. Mezi oblíbená zvířata patří tradičně pávi, sovy pálené, kachničky mandarinské a karolinské či plameňáci.

Zoo se snaží se svými fanoušky komunikovat na sociálních sítích a přibližovat jim život zvířat virtuálně. "Vnímali jsme vzkazy našich fanoušků, kteří litovali, že si loni nemohli užít dospívání lvíčat, která přišla na svět 4. srpna, a neměli možnost opakovaně vidět náš loňský novoroční vzácný přírůstek, mládě šimpanze učenlivého, samici Cailu," řekl Vobruba. V průběhu roku se v zoo podle něj narodilo velké množství jiných zajímavých mláďat, například po delší odmlce mládě kapybary nebo mláďata jihoafrické jedovaté mamby úzkohlavé. Prvním mládětem roku 2021 byl tamarín bělohubý, narozený 2. ledna.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky zoo Plzeň, koronavirus, Martin Vobruba, zpřístupnění expozic, návštěvnost, adopce zvířat, adopce, pandemie

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.