Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

I přes zákaz si lidé ze zamrzlé hladiny Čertova jezera udělali veřejné kluziště

Během víkendu byli strážci Národního parku Šumava svědky neuvěřitelné drzosti ze stran turistů. Ti se klouzali po hladině ledovcového jezera a slovně napadali místní ochránce přírody, kteří se jim snažili vysvětlit, že tím poškozují nejen přírodu, ale také hazardují s vlastním zdravím. Ledovcová jezera jsou součástí přírodní rezervace a vstup mimo vyznačené trasy je zakázán.

„Vždyť se jenom sklouznu, co tím tady asi provedu - vy zas*aný ochranáři, už nevíte, jak lidi víc buzerovat," tak argumentoval jeden z návštěvníků, kterého strážce parku upozornil, že by se po hladině zmrzlého jezera neměl klouzat. Ano, jedno sklouznutí přírodu neponičí, když se ale sklouznou další desítky lidí, je to už problém. A to se v posledních dnech bohužel děje.

„Zamrzlá hladina jakéhokoli ledovcového jezera na území NP a CHKO Šumava není veřejným kluzištěm, kam se může vstupovat. Plochy všech ledovcových jezer jsou součástí buď tzv. klidových zón nebo součástí Národní přírodní rezervace, do kterých je vstup mimo značené trasy zakázán. Náš strážce proto na tuto skutečnost upozorňoval všechny, kteří se po ledě pohybovali, za což byl slovně napadán. Snažil se vysvětlovat, že jde nejen o porušení zákona, ale že tato činnost má negativní vliv na unikátní přírodu ledovcových jezer,“ informuje NP Šumava na svých sociálních sítích.

Na Šumavě můžeme najít 8 ledovcových jezer. Tři z nich se nacházejí na území NP Šumava, dvě na území CHKO Šumava, jedno v NP Bavorský les a dvě v chráněném území Naturpark Bayerischer Wald

Velká šumavská jezera patří mezi nejvzácnější části přírody, které na Šumavě jsou. I proto tomu odpovídá ochrana tohoto křehkého ekosystému. Lidé by měli chodit po značených turistických cestách, v těchto jezerech je zakázáno se v létě koupat a stejně tak se nesmí využívat jejich zamrzlá hladina coby kluziště. V okolí žijí vzácné a chráněné druhy pro které je zima náročná i bez turistů, co si zde dopřávají zimní radovánky.

Ochrana přírody je jedna věc, tou druhou je vlastní bezpečí. Nikdo totiž neví, jak silný je zde led, jestli není v některých místech oslabený nebo zda unese zátěž, kterou lidé představují. Jen pro zajímavost, hloubka Čertova jezera je 36,5 metru.  

„Proto prosíme, nemějte přírodu jenom rádi, ale respektujte ji, stejně jako zákony. A myslete na bezpečnost svou i svých dětí – děkujeme,“ dodávají správci parku.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto NP Šumava

Štítky Šumava, NP, CHKO, Čertovo jezero, ochrana přírody, jezero, příroda, Národní park Šumava, CHKO Šumava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

I přes zákaz si lidé ze zamrzlé hladiny Čertova jezera udělali veřejné kluziště  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.