Německo jen před pár dny informovalo o prvním výskytu afrického moru prasat (AMP) na svém území. Nákazu potvrdily testy u nalezeného mrtvého prasete divokého v blízkosti polských hranic. AMP je velmi nebezpečné, nakažlivé onemocnění domácích i divokých prasat všech plemen a věkových kategorií. Státní veterinární správa (SVS) proto apeluje na nutnost dodržování mimořádných veterinárních opatření a zásad biologické bezpečnosti v chovech.
AMP je přenosný pouze na prasata (domácí i divoká) a není nebezpečný pro člověka, nicméně může mít vážné ekonomické dopady v chovech prasat
V současné době je hlášen výskyt onemocnění v 11 členských státech EU: Belgii, Bulharsku, Estonsku, Itálii (výskyt pouze na Sardinii), Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Slovensku a nově Německu
Německé veterinární dozorové orgány ve čtvrtek potvrdily první úhyn divoké prasete na AMP. Mrtvého divočáka, u kterého následné testy onemocnění prokázaly, našli lidé v okrese Spree-Neisse u Chotěbuzi v Braniborsku. Region hraničí s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. Česká republika je od loňského dubna oficiálně „zemí bez afrického moru prasat“. I přesto nadále platí veterinární opatření, která se snaží zabránit možnému zavlečení nákazy na naše území.
„V celé ČR tak nadále platí zákaz přikrmování a omezení vnadění prasat divokých, je nařízen jejich celoroční intenzivní lov, platí zákaz dovozu trofejí z prasat divokých ze zemí s výskytem AMP i zákaz používat v chovech prasat seno a slámu pocházející ze zemí s výskytem AMP,“ vysvětluje ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Zakázáno je také zkrmování kuchyňského odpadu v chovech prasat domácích. Riziko představuje také maso a masné výrobky z vepřového masa z domácích porážek a z neznámých zdrojů. Stejné je to i u masa z divočáků, které nikdo před zpracováním důkladně neprodlédl.
„Od roku 2014 probíhá na území ČR monitoring AMP v jehož rámci jsou vyšetřována všechna nalezená uhynulá prasata divoká. Sběr uhynulých těl a jejich zasílání k laboratorním vyšetření je podpořen vyplácením nálezného. Veterinární dozor se dlouhodobě věnuje také zásilkám vepřového masa a zvěřiny ze zemí s AMP a namátkově maso testuje na přítomnost původce nákazy,“ dodává mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.