sobota 26. září 2020 Andrea

Poslední sadu dílů pro evropskou raketu Ariane 6 vyrobila klatovská firma ATC Space

Českou republiku opustí ještě tento týden poslední sada dílů pro novou generaci evropských nosných raket Ariane 6 vyrobených v klatovské firmě ATC Space. Součástky putují do Augsburgu k nástřiku tepelné ochrany, pak do Bordeaux k montáži elektroniky a nakonec na kosmodrom do Francouzské Guyany k finálním sestavení a vypuštění do vesmíru.

Jedná se o největší letový hardware, jaký kdy byl v ČR vyroben a také největší obchodní příležitost v oblasti kosmických aktivit, jakmile bude zahájena sériová výroba, půjde o stovky milionů korun obratu.

„Jedenáct let po vstupu do Evropské kosmické agentury ESA se Česká republika dostává mezi klíčové dodavatele komponent pro novou generaci evropských nosných raket Ariane 6,“ zdůrazňuje ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO), jehož resort za kosmické aktivity a členství ČR v ESA odpovídá.

Klatovská firma ATC Space již několik let dodává části rakety Ariane 5. Nyní své portfolio rozšiřuje a bude v rámci sériové výroby každoročně dodávat desítky sestav postranních obrub urychlovacích motorů P120C pro novou Ariane 6. Tyto obruby jsou hlavním strukturním prvkem urychlovacího motoru o průměru 3,4 metru.

„Opravdu pyšný jsem na spodní díl ESA REAR Skirt, který přenáší tah motoru na centrální stupeň rakety. Pevnost konstrukce a přesnost spojení jsou zde naprosto klíčové,“ uvedl jednatel firmy Pavel Dobeš. Firma ale dodává i další komponenty na centrální stupeň.

„Za rekordně krátkou dobu jsme postavili výrobní halu a vybavili ji nemodernější technikou na přesné frézování hliníkových dílů a montážní technologií pro finální výrobky. Ve firmě najde práci v budoucnu až 60 vysoce kvalifikovaných pracovníků. Naše inovace v pracovních postupech chválí a kopírují od nás naši němečtí zákazníci, kteří se v tomto sektoru pohybují již desítky let,“ říká provozní ředitel ATC Space, Aleš Homolka.

„Touto dodávkou se završilo úsilí Ministerstva dopravy, které v roce 2016 účast v programu na přípravu Ariane 6 vyjednalo. S investicí 20 milionů Eur šlo o největší investici ČR do programu ESA vůbec,“ vzpomíná Ondřej Rohlík z Ministerstva dopravy. Ariane 6 tak bude spolu s další nově vyvíjenou raketou Vega C prvními nosiči s českou vlajkou.

„Jedná se o investici, které se vyplatí. Nejen že firma, její subdodavatelé a partneři, zvýší svoji technologickou úroveň, ale díky kapacitě až 32 letových sad ročně se za 20 až 30 let provozu nosné rakety, což je typická doba, po kterou se jedna generace raket využívá, násobně vrátí,“ připomněl ředitel Odboru ITS, kosmických aktivit a VaVaI Ministerstva dopravy, Václav Kobera.

Z programu Ariane 6 těží i Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) v Praze Letňanech, který má za úkol díly důkladně otestovat. „Příprava testovacích stolice byla zcela nová zkušenost, která je pro experty na testování leteckých dílů nesmírně cenná a otvírá dveře pro nové komerční zakázky z celé Evropy,“ dodává Ondřej Rohlík. Do programu vývoje rakety Ariane 6 jsou zapojeny i další firmy z ČR.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto ATC Space

Štítky raketa Ariane 6, klatovská firma ATC Space, výroba součástek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.