V období pandemie musela fakultní nemocnice přejít do odlišného režimu. Ztráty vyplývají hlavně z utlumení provozu, kdy musela přesunout část hrazených výkonů na jiné termíny. Na ekonomice nemocnice se také projevily zvýšené náklady za úklidové práce, převoz pacientů a také odměny.
„Ve chvíli, kdy nebylo patrné, zda budou kompenzace ztrát jednotlivých nemocnic, naši ekonomové spočítali ztráty FN Plzeň za období březen-červen 2020 cca 500 milionů. Díky schválení, v současnosti platné, kompenzační vyhlášky je stabilita provozu FN Plzeň zajištěna,“ uvedl ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.
Výši pandemických výdajů spočítali v nemocnice na zhruba 40 miliónů korun.
„Nemocnice z důvodu utlumeného provozu nevykázala určité přímo hrazené výkony a díky této skutečnosti vykazuje ztrátu v řádu cca 20 milionů korun. Další přímou ztrátou jsou platby cizinců a samoplátců, nižší zisky nemocniční lékárny o 2 miliony korun a o 800 tisíc jsou vykázány nižší výnosy za parkování,“ vysvětluje ekonomický náměstek nemocnice Viktor Wendler.
Další nutné výdaje byly úklidové práce, které zde museli navýšit, dále také vzrostla přeprava pacientů sanitními vozy, to vyšlo na 1,5 milionu korun. Nákup ochranných pomůcek a jejich vysoká spotřeba stály nemocnici dalších 10 miliónů korun. Mezi další investice patří i nákup vybavení potřebného pro pacienty s onemocněním covid-19. Mezi ně se řadí například plicní ventilátory nebo ultramobilní sonografy, celkem za 6 miliónů.
„Největší výdajovou položkou prvního pololetí byly covidové odměny. 73 milionů korun bylo vyplaceno ve dvou vlnách s nejlepším vědomím spravedlivého rozdělení. Naši zaměstnanci odvedli obrovský kus práce a odměny si rozhodně zasloužili,“ dodává Šimánek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.