Želvy přijdou mnohým jako nenáročná zvířátka, opak je ale pravdou. Při správné péči se mohou dožívat i přes 40 let. Nejčastěji chovaným druhem je sladkovodní želva nádherná. Ta ovšem majitelům často přeroste přes hlavu, a tak se jí zbaví. Jenže do naší přírody nepatří a dokonce je považována za invazivní druh.
Během týdne nahlásili Plzeňané už dvě nalezené želvy nádherné. Ta první se procházela podél řeky Úslavy a skončila v péči odborníku z Akva Tery. O pár dní později zahlédl krunýř v trávě další kolemjdoucí. „Želvu nádhernou tentokráte objevil šestatřicetiletý Plzeňan na trávě za domem v ulici U Školky v Plzni na Slovanech. Majitel želvy se o ni může přihlásit v plzeňské záchranné stanici živočichů, kam ji strážníci z odchytové skupiny, kterým byla předána, odvezli,“ uvedla mluvčí strážníků Jana Pužmanová.
Želva nádherná je nejrozšířenější druhem vodní želvy na světě. Občas se stává, že majitele omrzí a tak ji vypustí do přírody. V té naší nemá želva ze severní Ameriky co dělat. V Česku má od roku 2016 status „invazivní druh“. Stejně tak platí pro Českou republiku i země Evropské unie zákaz dovozu, dalšího chovu a šíření.
„Nemají problém přečkat naše zimy, navíc když jsou v posledních letech tak mírné. Ale zatím se nedokážou rozmnožit, na to nemáme u nás tak teplé léto. Když je to malinký, tak je to krásné a roztomilé do akvárka, jenomže ty vodní želvy poměrně rychle vyrostou a jsou dost kousavé. Není to žádný mazlík, dost nadělá a je hodně práce i s čištěním akvárka, takže to lidem občas přeroste přes hlavu,“ popisuje terarista Oldřich Mudra.
A přeroste i samotná želva. Samice mohou dorůstat kolem 30 centimetrů, samci jsou o něco menší. Každý by si proto měl chov jakéhokoli zvířete dobře promyslet. Vypuštěním do přírody škodíte nejen jemu, ale i okolnímu prostředí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.