Pod lípu Karla Gotta lidé opět nosí květiny a zapalují svíčky. Právě dnes by plzeňský rodák oslavil své 81. narozeniny. Do vesničky na Rokycansku jezdil jako dítě a stále se sem rád vracel. Místní na něj vzpomínají, v hostinci dokonce visí obraz, který zlatý slavík Újezdu daroval. Od rána se také scházeli fanoušci různých generací i na hřbitově na pražských Malvazinkách.
Újezd u Svatého Kříže, právě do této malé vesnice na Rokycansku Karel Gott od dětství jezdil za příbuznými. Má zde pohřbené rodiče a jeho sestřenice tu dodnes žije. Svou oblíbenou vísku podporoval, přispěl například na vybudování dětského hřiště. Rád se s lidmi prohodil pár slov nebo chvilku poseděl v restauraci. Když u něj prvně propukla rakovina, nechali zde vysadit lípu, aby ho symbolicky podpořili.
„Máme pietní místo u lípy, kam lidé nosí květiny a zapalují svíčky," řekla starostka Alena Manková. Zároveň dodala, že je zde i kniha vzpomínek, do které mohou lidé vkládat své společné fotorafie a vzpomínky na světoznámého zpěváka. V hostinci, který je hned na proti lípě visí i obraz, který několikanásobný zlatý slavík namaloval a obci daroval. I tam se lidé scházejí a vzpomínají. Naposledy letos na konci ledna.
„Měli jsme vzpomínkový večer a promítali jsme tu i filmy. Lidé stále nosili materiály do knihy. Je to aktuální, kniha se neustále rozrůstá," dodala starostka.
Památce zesnulého plzeňského rodáka a zpěváka Karla Gotta se dnes v den jeho nedožitých 81. narozenin přicházeli od rána poklonit fanoušci různých generací na hřbitov na pražských Malvazinkách. Na náhrobek, na jehož podobě Gottova manželka Ivana spolupracovala s akademickým architektem Jiřím Deýlem a inženýrem Pavlem Štruncem, mnozí z nich za zájmu zástupců médií položili kytky a zapálili přinesené svíčky.
„Karel byl náš guru, dodnes poslouchám jeho písničky. Vzpomínám na něj jako na vynikajícího společníka, který se dokázal bavit s každým," řekla zpěvačka Šárka Rezková, která se s Gottem znala díky svému zesnulému manželovi, hudebníkovi Jiřímu Brabcovi. Ke Gottově hrobu dnes zamířili lidé nejen z Prahy. „Využila jsem prázdniny a přijela jsem ukázat místo posledního odpočinku mého milovaného zpěváka své vnučce," řekla Helena Kazdová z Plzně. Právě tam se Gott 14. července 1939 narodil.
Gott zemřel loni 1. října před půlnocí ve své vile na pražské Bertramce. Léčil se s akutní leukemií. Legendě české populární hudby, která ovlivnila několik generací posluchačů, bylo 80 let. Fanoušci se mohli s oblíbeným zpěvákem rozloučit v paláci Žofín, kam přišlo zhruba 49 tisíc lidí. O den později se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále, kam dorazili příbuzní, přátelé, spolupracovníci, politici, zpěváci, herci, sportovci a další pozvaní hosté. Tento den byl zároveň dnem státního smutku.
Swingový zpěvák Jan Smigmator dnes svým příznivcům nabídl singl a videoklip Měsíční řeka. „Vzhledem k tomu, že se jedná o vůbec první rozhlasovou nahrávku Karla Gotta, rozhodl jsem se mu ji věnovat jako své osobní poděkování," uvedl Jan Smigmator. Tvůrci celovečerního dokumentárního filmu o Karlu Gottovi dnes symbolicky zveřejnili první záběry. Do českých kin snímek s názvem Karel vstoupí 15. října 2020.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.