Ministerstvo zdravotnictví přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Češi musí od pondělí 13. července po návratu z obou zemí absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v těchto státech. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví a zahraničí. Zástupci cestovních kanceláří toto opatření označili za překvapivé a zbrklé.
Dosud byly obě balkánské země v takzvané zelené kategorii s nízkým rizikem nákazy, za poslední týden tam ale výrazně přibylo lidí nakažených koronavirem. "V Srbsku a v Černé Hoře došlo za poslední týden k vysokému nárůstu počtu nakažených, který nyní činí více než 50 pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Na seznamu červených zemí v rámci EU zůstává i nadále jen Švédsko. Ostatní evropské státy patří do skupiny zemí s nízkým stupněm rizika.
Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová řekla, že občané Srbska a Černé Hory mohou od příštího týdne do České republiky přicestovat jen z jasně vyjmenovaných důvodů, tedy například kvůli práci, rodině, ze zdravotních důvodů nebo v naléhavých mimořádných situacích. Také po návratu ze Švédska je třeba podrobit se testu na covid, nebo jít na dva týdny do karantény, týká se to Čechů i cizinců. Švédové ale mohou do Česka na rozdíl od Srbů a Černohorců přijíždět bez udání důvodu, tedy i jako turisté.
Takzvaný semafor, který hodnotí míru rizika nákazy koronavirem v jednotlivých evropských zemích a na základě toho stanovuje pravidla pro cestu z nich do Česka, začala česká vláda uplatňovat v polovině června. Parametry a kritéria vycházejí z hodnocení epidemiologických kritérií pro každou zemi.
Zařazení Černé Hory na seznam států s vysokým rizikem nákazy koronavirem se dotkne několika stovek Čechů. Zájezdy ale cestovní kanceláře rušit nebudou, povinné testy totiž pro to nejsou důvodem. Novináře o tom dnes informoval místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Podle něj je opatření pro cestovní kanceláře překvapivé a zbrklé, protože Černá Hora patří k bezpečným zemím. Spolu s Černou Horou bylo na seznam rizikových zemí přesunuto i Srbsko, to však podle Papeže nepatří během léta k tolik vyhledávaným zemím.
"Je to pro nás velmi negativní a překvapující zpráva. Černou Horu pokládáme za jednu z nejbezpečnějších zemí v celé Evropě," uvedl Jan Papež. Situaci přirovnal ke kroku Slovinska, které v minulém týdnu zařadilo Českou republiku mezi rizikové země, přičemž ale stát dostatečně nezohlednil reálnou situaci v celé zemi. Stoupající čísla nákazy v Černé Hoře jsou podle Papeže výsledkem zhoršující se situace pouze v malé části země.
Papež také upozornil, že CK se dlouho snažily vzhledem ke stoupající oblibě země o zařazení Černé Hory na seznam bezpečných zemí, což se stalo až na konci června.
Černá Hora je podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové u klientů stále více oblíbená, protože není ještě tak známá a "okoukaná". Jednou z cestovních kanceláří, která nabízí zájezdy do Černé Hory, je CK Travel Family. Firma v tomto týdnu vyslala do země 57 turistů. Jednatel CK Ivan Lackovič na konci června uvítal zařazení Černé Hory na seznam bezpečných zemí. Už tehdy se však podle něj projevilo, že velká část klientů nechtěla čekat a zvolila raději jinou destinaci. To se týkalo zejména leteckých zájezdů, do země se zatím jezdí pouze auty nebo autobusy. České opatření tak nyní opět může oslabit zájem turistů o cesty do této země.
Na seznamu rizikových zemí je nově i Srbsko, to však tolik turistů a cestovních kanceláří neovlivní. "Do Srbska turisté jezdí spíše na jaře nebo na podzim," dodal Papež.
Stát sestavuje pro cesty do zahraničí tzv. semafor, který hodnotí míru rizika nákazy koronavirem v jednotlivých evropských zemích a na základě toho stanovuje pravidla pro cestu z nich do Česka. Parametry a kritéria vycházejí z hodnocení epidemiologických kritérií pro každou zemi. Ze zemí EU je mezi rizikovými zeměmi pouze Švédsko.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.