pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Labuťáka při obraně hnízda vážně zranil pes, záchranáři provedli bleskovou akci

Do nerovného souboje se psem se pustil starší labutí samec při obraně hnízda na Voleském rybníku u Mariánské Týnice na severním Plzeňsku. Labuťák utrpěl vážné poranění křídla. Díky okamžité akci pracovníků plzeňské záchranné stanice živočichů se bleskově podařilo zachránit nejen samce, ale i celou jeho rodinu.

Incident se odehrál v době, kdy samice seděla na vejcích. „Do těsné blízkosti hnízda se přiblížil na volno venčený velký pes. Vzorný taťka labuťák se vydal hnízdo bránit a utkal se se psem. Ze souboje, který nemohl vyhrát, pak vyšel s ošklivě zlomeným levým křídlem,“ popsal nedávnou šarvátku šéf záchranné stanice Karel Makoň.

Na hnízdě seděla samice na osmi vejcích, situaci proto museli záchranáři vyřešit co nejrychleji. „Bylo třeba odchytit zraněného samce, převézt ho na ošetření k amputaci křídla a okamžitě ho pak zase vrátit na hnízdo. To vše ideálně během několika málo hodin,“ uvedl Makoň.

Do akce se pustil záchranný tým čítající šest osob. Vše se podařilo stihnout za rekordních pět hodin, včetně operace. Samce záchranáři dokázali vrátit včas do hnízda a mohl tak okamžitě pokračovat v plnění rodičovských povinností. „Dnes už pár vodí mláďata a rodina je celá,“ dodal na závěr Karel Makoň.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto DESOP

Štítky DESOP, labuť, Karel Makoň, útok psa, amputace křídla, záchranná stanice živočichů

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.