Plzeň koupí 34 trolejbusů za více než půl miliardy. V ulicích budou do dvou let

Autoři | Foto Se svolením Škoda Group

Plzeňské městské dopravní podniky rozšíří svou flotilu o 34 nových trolejbusů. Půjde o 15 dlouhých kloubových vozů a 19 kratších. Všechny budou vybaveny bateriemi, které se dobíjejí z trolejového vedení a umožňují jízdu i mimo něj. Pořízení nových vozidel vyjde na 624 milionů korun. V ulicích města by se měly objevit do dvou let. Trolejbusy jsou přitom součástí plzeňské městské dopravy už od roku 1941.

Dodavatelská Škoda Group dodávku rozdělí do dvou etap. V Té první půjde o 14 vozů, které dorazí do konce listopadu 2017, zbývající budou v ulicích města do konce srpna 2028.

„Plzeň patří k městům s nejdelší a nejsilnější tradicí trolejbusové dopravy v České republice. Nová dodávka naváže na dlouhodobou spolupráci s Plzeňskými městskými dopravními podniky a přinese další moderní, komfortní a ekologická vozidla pro každodenní městskou dopravu,“ uvedl Karel Majer, výkonný ředitel divize Bus Mobility ve Škoda Group. 

Veteráni i moderní stroje, trolejbusové oslavy přilákaly v parném vedru davy lidí

Letos uplynulo už 90 let od zahájení výroby trolejbusů Škoda a 85 let od zahájení jejich provozu v Plzni. Dopravní podniky proto chtěly tato výročí náležitě oslavit. Hlavním dějištěm slavností byla kreativní zóna DEPO2015, kde byly k vidění...

Nové vozy s karoserii polského Solarisu budou mít trakční baterie pro jízdu mimo troleje. „U vozů Škoda 26Tr umožní baterie dojezd nejméně 16 kilometrů, u kloubových minimálně 13 kilometrů," uvedl mluvčí Škody Group Jan Švehla. Díky tomu je budou moci podnikat nasazovat flexibilně i na úsecích bez trakčního vedení, třeba při výlukách či objížďkách. Samozřejmostí u nových vozů bude také klimatizace, moderní odbavovací systém i bezpečnostní kamery.

Město na nové vozy získá dotaci 317 milionů korun z Modernizačního fondu - z programu TRANSGov vyhlašovaného ministerstvem životního prostředí. Bateriové trolejbusy nahradí naftové autobusy na linkách 22, 27 a 29.

Historie trolejbusové dopravy se v Plzni začala psát 9. dubna 1941. První spoj vyjel ze zastávky u Městských lázní na lince A směrem k Doubravce. Po několika týdnech ji doplnila linka H k Ústřednímu hřbitovu. Trolejbusy tak nahradily autobusy na nejvytíženějších a zároveň nejvíce kopcovitých trasách. Postupně se rozšířily do většiny plzeňských předměstí a dnes spolu s tramvajemi tvoří páteř městské hromadné dopravy.

Plzeňské městské dopravní podniky aktuálně provozují celkem 111 trolejbusů, všechny značky Škoda. Vozový park tvoří 4 vozidla Škoda 24Tr, 5 vozidel Škoda 25Tr, 70 vozidel Škoda 26Tr a 32 kloubových vozidel Škoda 27Tr.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky PMDP, plzeňské městské dopravní podniky, trolejbusy, nové trojebusy, nákup nových trolejbusů, eko doprava, hromadná doprava

Komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.