pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Klokaní albín z plzeňské zoo dostal při křtu jméno Eda

Netradičně bíle zbarvený klokan dostal jméno Eda. A také už není nejmladším klokaním přírůstkem v zoo. Před pár týdny přišlo na svět další bílé mládě. To na ošetřovatele už pokukuje z vaku. I proto, že je mu zatím vidět jen hlava, není jisté, jestli je to kluk nebo holka.

Už koncem prosince uviděli ošetřovatelé ve vaku hnědě zabarvené samice klokana rudokrkého bílé mládě. Podle ošetřovatelů to není nic neobvyklého. Nyní se klokaní kluk dočkal křtu a jména Eda.

,,Bílý klokan není konstruktem člověka, vzniká samovolně. Dokonce jedna populace bíle zabarvených klokanů žije volně v přírodě na ostrově Bruny Island na jihovýchodním pobřeží Tasmánie.. Může se stát, že i hnědí rodiče v tlupě, kde nebylo bílé zvíře, se to bílé mládě objeví a naopak. Už i u nás měla hnědá samice bílé mládě a naopak,“ vysvětlil Martin Vobruba, mluvčí plzeňské ZOO

Pár týdnů už není Eda nejmladším mládětem v tlupě. Další mládě teď přivedla na svět samice Albína. Ta se dostala do Plzně v roce 2017 ze Zlína a založila tu tak generaci těchto zvláštně zabarvených vačnatců. Mládě zatím jen pokukuje z vaku, jestli je to kluk nebo holka se chovatelé dozvědí za měsíc, až vyleze prozkoumávat svět mimo matčinu kapsu.

,,Klokany jsme měli prvně chvilku v šedesátých letech, nepřetržitě je máme od roku 1993. V podstatě se ta kolekce postupně zvedla z tohoto otužilého druhu klokan rudokrký na devět druhů, včetně velice vzácných, které máme jediní v Čechách,“ popisuje Vobruba.

Oním vzácným druhem je klokan velký. Mezi další vzácný a málo chovaný druh patří klokan bažinný a novoguinejský klokan uru. Mezi klokaní trpaslíky patří klokánek krysí a králíkovitý.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Zuzana Duzbabová / ZOO Plzeň

Štítky ZOO, zoologická zahrada, Plzeň, mládě, klokan, křtiny

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.