Student daroval prezidentovi motorku, model vyfrézoval ze slitiny hliníku

Autoři | Foto Západočeská univerzita v Plzni

Měří 20 centimetrů, váží necelá dvě kila a je ze slitiny hliníku. Řeč je o vyfrézovaném modelu motorky, který pro prezidenta Petra Pavla vytvořil Jiří Hruška, student Západočeské univerzity v Plzni a držitel titulu mistr ČR v CNC frézování. Sám mu ho předal na Pražském hradě při setkání s mladými techniky a řemeslníky, kteří soutěžili na evropském šampionátu odborných dovedností EuroSkills.

Na mezinárodním šampionátu EuroSkills, kam se před dvěma lety Jiří probojoval jako vítěz národní soutěže v CNC frézování, dostal za úkol naprogramovat a obrobit model motocyklu. S náročným zadáním soutěžního úkolu si ale mnozí soutěžící nevěděli rady. „V akci je všechno jinak. Hlava jede, čas letí a nervy pracují,“ popsal Jiří Hruška, který se ve svém bakalářském studiu specializuje na technologii obrábění. „Zkrátka to nedopadlo podle mé představy a dal jsem si za cíl, že tu motorku jednou vyrobím,“ dodal.

Práce na motorce trvaly půl roku

Na Fakultě strojní měl pro svůj plán podobné podmínky, právě v zázemí výzkumného centra RTI a s jeho odborníky trénoval na národní i mezinárodní soutěž. Celý proces výroby motorky, od prvních nápadů až po hotový výrobek, zabral přibližně půl roku.

Napadlo mě, proč ji rovnou nevyrobit jako dárek pro momentálně nejznámějšího motorkáře v zemi.

Jiří Hruška, student ZČU

Motorka jako dárek pro prezidenta. Prvotní, poněkud troufalá myšlenka se nakonec stala hlavní motivací úkol dotáhnout. Mezitím se díky spolupráci s Hospodářskou komorou ČR podařilo domluvit přijetí letošní české soutěžní výpravy EuroSkills u prezidenta Petra Pavla. A tak plán byl jasný: setkání na Hradě bude zároveň příležitostí pro předání motorky.

Podle děkana Fakulty strojní je právě Jirkův příběh důkazem, že ZČU své talentované studenty, kteří mají výborné výsledky, v jejich úsilí vždy podpoří. „Díky špičkovému vybavení jsme se mohli stát centrem přípravy národních mistrů v CNC frézování pro evropský šampionát EuroSkills. Technologií obrábění se u nás zabýváme dlouhá léta a patří k oblastem, ve kterých jsme tradičně silní,“ dodal děkan Vladimír Duchek. Už brzy začnou na fakultě připravovat nové mistry frézaře na další ročník soutěže.

EuroSkills je největší evropská soutěž řemesel, technických a technologických oborů pro mladé profesionály do 25 let. Účast mladých tuzemských profesionálů organizuje Hospodářská komora ČR. „Setkání na Hradě vnímáme jako potvrzení toho, že úspěch české ekonomiky je spojen s technickými obory a že naše budoucí prosperita bude i nadále stát na šikovných českých rukou a hlavách,“ dodal prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky CNC frézování, mistr ve frézování, dárek pro prezidenta, ZČU, Západočeská univerzita, Fakulta strojní

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.