Replika tanku Žižka zdobí rokycanské muzeum, její stavba zabrala 1400 hodin

Autoři , | Foto Muzeum na demarkačn linii v Rokycanech, Bahna.eu

Odkaz tankisty, generála Josefa Buršíka, připomíná replika tanku T-34/76 „Žižka“ v Muzeu na demarkační linii v Rokycanech. Právě v tomto stroji Buršík bojoval v roce 1943 při osvobozování Kyjeva, kde se nesmazatelně zapsal do vojenské historie. Tankista se nebál vést boj za svobodu nejen na frontě, ale i po válce proti totalitě. Nad projektem nazvaném Utajený hrdina udělil záštitu i prezident Petr Pavel. Repliku obrněného kolosu mohli lidé vidět v pohybu v rámci akce Bahna 2025.

Dva pracovníci firmy Jerry Jar z Litohlav a osm pracovníků Muzea na demarkační linii v Rokycanech odpracovali na funkční replice 1400 hodin. „Podvozek je originální válečné výroby. Věž jsme museli postavit zcela novou – podle původních výkresů, s dvouplášťovou konstrukcí vyplněnou betonem,“ vysvětlil historik a jeden z iniciátorů projektu Milan Jenčík.

„Zdařilá replika tanku byla postavená dílem v obci Litohlavy a zkompletovaná v našem muzeu. Je přírůstkem do nepříliš početné rodiny tanků uvedeného typu v ČR," řekla doplnila Radka Vávrová z rokycanského muzea. Náklady na věž a kompletaci činily 560 000 korun. Projekt podpořil Plzeňský kraj, i generálova rodná obec Postřekov na Domažlicku.

Bude to den, jaký Plzeň ještě nezažila. Třicetitunový tank se vznese nad třípodlažní dům

Tank Sherman bude hlavní ozdobou nově vznikajícího muzea na Klatovské třídě v Plzni. Aby se tam dostal, bude třeba náročná operace. Bezmála třicetitunový kolos totiž jeřáb přenese přes střechu třípodlažního domu a usadí ho do výstavního atria. Kvůli...

Cílem bylo nejen postavit tank, který připomene Buršíkovo působení u 1. československé samostatné brigády, ale hlavně jde o připomenutí jeho příběhu.

Josef Buršík se narodil v roce 1911 v Postřekově na Domažlicku. Po okupaci Československa ilegálně uprchl, až se v roce 1942 připojil k nově formující se československé jednotce v sovětském Buzuluku. Výrazný velitelský talent ho záhy poslal do tankové školy v Tambově. Následně se stal velitelem roty středních tanků T-34/76 a 5. listopadu 1943 vedl útok na Kyjev. Z velitelského tanku „Žižka“ osobně určoval cíle, řídil palbu a spolu s dalšími důstojníky vytvořil údernou hrotící sílu útoku, který vyústil v osvobození hlavního města Ukrajiny. „Buršík byl přesně ten typ velitele, kterého vojáci následovali s respektem i důvěrou. Klidný, rozvážný, přitom odvážný až po hranu osobního rizika. Šel příkladem v každé chvíli,“ připomněl Jenčík.

Za zásluhy o Kyjev obdržel Buršík Zlatou hvězdu Hrdiny Sovětského svazu, Řád Lenina i Válečný kříž. Přesto se jeho jméno po únoru 1948 vytratilo z učebnic. Věznění, útěk na Západ, odmítnutí sovětské okupace v roce 1968 a návrat vyznamenání. Jeho druhý boj byl neméně tvrdý. Až po roce 1989 byl plně rehabilitován a povýšen do hodnosti generálmajora.

„V muzeu v Rokycanech tak máme kompletní kolekce tanků řady T-34, které používali naši vojáci za druhé světové války," doplila Vávrová. Lákadlem je také další technika - repliky německých tanků Tiger, Panther a Hetzer, přes 190 kusů pásové a kolové techniky, interaktivní multimediální expozice, naučná stezka československého opevnění a železné opony.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky tank, replika tanku, tank Žižka, Josef Buršík, Muzeum na demarkační linii, historie

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.