Dnes, 16:05
Ochoz slavné Černé věže v Klatovech uzavře z bezpečnostních důvodů lanková síť z nerezového materiálu. Cílem je zabránit dalším sebevražedným skokům. Za posledních 15 let zde spáchalo sebevraždu skokem z věže už celkem pět osob. Naposledy takto ukončil svůj život v září loňského roku sedmatřicetiletý muž. Veřejnost bude mít naposledy možnost pokochat se výhledem z věže bez sítě v neděli 27. července.
„Od pondělí 28. 7. do středy 30. 7. 2025 bude z technických důvodů uzavřena Černá věž v Klatovech. Ve stejném termínu bude neprůchozí i průchod pod věží, takže nebude možné projít z náměstí do Balbínovy ulice, neboť na ochozu bude odborná firma instalovat bezpečnostní síť. Z tohoto důvodu nebude možné využít ani průchod u jezuitské koleje, který se nachází bezprostředně vedle Černé věže,“ informoval Jiří Tománek, vedoucí kanceláře starosty Klatov. Uzavírka bude omezena na nezbytně nutnou dobu a po dokončení montáže bezpečnostní sítě bude okolí věže opět zpřístupněno.
Jak bude zasíťovaný ochoz vypadat? „Při výběru se preferovalo neutrální řešení, aby zábrany byly pohledově co nejméně viditelné a nenarušovaly historickou architekturu kamenného zábradlí a rohových věžiček. Řešily se dvě varianty. Tou první byla pevná mříž, podobně jako například na ochozu věže katedrály sv. Bartoloměje v Plzni. My jsme se na základě dohody s odborníky i památkáři rozhodli pro druhou variantu – flexibilní lankovou síť v černém provedení,“ uvedla pro Plzeňskou Drbnu Jindřiška Kurcová, jednatelka Správy nemovitostí Klatovy.
„Lanka jsou propojena pomocí svorek, které vytvářejí transparentní zábranu. Oka z lanek budou mít průměr 14 centimetrů, aby jimi bylo možné prostrčit objektiv fotoaparátu. Zvolena byla černá barva, která pohledově splývá a není z náměstí viditelná. Nebude tak narušovat vzhled věže,“ dodala Kurcová.
O uzavření ochozu Černé věže se v Klatovech bouřlivě diskutovalo už dlouhou dobu, a debata vždy zesílila po dalším sebevražedném skoku. Veřejnost volala po zajištění věže, lidé se obávali, že případní sebevrazi mohou při svém zoufalém činu zranit nebo dokonce usmrtit někoho dalšího. Na zabezpečení Černé věže se nakonec shodlo jak vedení města, tak i opoziční zastupitelé.
Že jsou v ohrožení i chodci pod věží, ukazuje případ z roku 2020, kdy jeden sebevrah dopadl jen kousek od místa, kde stál na chodníku chlapec. Jaký to musel být pro chlapce otřesný zážitek a nápor na psychiku, není třeba dodávat. Zatím poslední nešťastník tentokrát nedopadl do rohu náměstí Míru před schody do jezuitského kostela, jako v minulosti několik dalších osob. Muž skočil z věže na opačnou stranu, směrem k cukrárně.
V květnu 2023 zahynul po sebevražedném skoku z Černé věže šestapadesátiletý lékař. Sebevraždu z ní spáchal v červnu 2020 již zmíněný dvacetiletý mladík. Právě po tomto činu se poprvé rozvířila veřejná debata o zabezpečení věže – například kovovou mříží, jakou má věž plzeňského chrámu sv. Bartoloměje. V roce 2014 z věže skočila devětadvacetiletá žena. O čtyři roky dříve spáchala sebevraždu skokem z věže jedenadvacetiletá žena.
V Plzni ochoz chrámu sv. Bartoloměje zabezpečili už dříve. V roce 2001 nechalo plzeňské biskupství instalovat na ochoz věže katedrály sv. Bartoloměje ve výšce 60 metrů ochrannou mříž – v reakci na to, že během jednoho týdne z věže skočili dva sebevrazi. K instalaci se tehdy vyjadřovali památkáři, zástupci církve i města. Uzavření ochozu nerezovou klecí tehdy přišlo na 300 tisíc korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám