Dnes, 11:30
Nadaní středoškoláci prozkoumají nanomateriály, elektrochemii i počítačové modely těla. Západočeská univerzita v Plzni letos nabídla čtrnácti žákyním a žákům placené stáže ve svém Výzkumném centru nových technologií pod názvem Léto s vědou, stráví tu deset dní.
Univerzita nově spolupracuje s aktivitou GoHigher Plzeňského kraje. Ze čtyřicítky mimořádně kvalitních uchazečů si NTC vybralo čtrnáct mladých brigádníků.
Největší zájem byl letos o téma Elektrochemie - vývoj průtokových baterií a o Kvantovou pětku. Přihlášení studenti se zajímají o udržitelnost, zlepšení kvality života lidí a výzkum vesmíru. Zkoumají nanomateriály, elektrochemii i počítačové modely těla.
Osm středoškoláků dostalo možnost zapojit se do reálných výzkumných úkolů po boku špičkových odborníků z Výzkumného centra – nových technologií ZČU už vloni. „Zájem mladých lidí o vědu vnímáme jako důležitý impuls nejen pro naši univerzitu, ale i pro budoucnost regionu. Právě takovéto praktické zkušenosti mohou být klíčové pro rozhodování o dalším studiu i kariéře,“ říká Miroslav Holeček, zástupce ředitele NTC pro rozvoj, který u zrodu myšlenky studentských brigád stál.
Nabídka témat se letos navíc rozšířila o zcela novou disciplínu, a to kvantové výpočty. Do této třídy bylo vybráno pět uchazečů, kteří se během deseti dnů seznámí se základy kvantové fyziky, simulátory kvantových počítačů a připraví výukové materiály.
Zkušenosti z loňska potvrzují, že deset dní ve výzkumném prostředí může být důležitým milníkem. „Strávil jsem v NTC dva týdny a pracoval na grafenových nanovrstvách. Jde o materiál, který je velmi odolný a extrémně dobře vodivý. Pomáhal jsem s jeho výrobou v peci a pak jej uplatňoval v materiálové tiskárně. Tak se totiž dají tisknout třeba vodivé cesty, které se využívají v elektronice,“ popsal Matyáš Matta, student Masarykova gymnázia.
Další účastník, Eduard Plic, doplňuje: „Během stáže jsem pracoval v oddělení infračervených technologií, kde jsem s termokamerami připravoval výukové materiály pro učitele obsahující jednoduché experimenty. Těší mě, že výsledky mé práce mohou být přínosné i pro ostatní, a nejen pro mě.“ Oba studenti se chtějí věnovat fyzice i po maturitě. V plánu mají Fakultu aplikovaných věd ZČU. Oba jsou také členy komunity nadaných mladých lidí GoHigher.
Plzeňský kraj podpořil druhý ročník brigád v NTC prostřednictvím projektu Smart Akcelerátor III. financovaného Evropskou unií. Právě díky Smart Akcelerátoru vznikla aktivita GoHigher, jejímž cílem je budovat komunitu talentovaných žáků a studentů v oblastech výzkumu, vývoje a inovací. „Komunita GoHigher je jedinečná, v současné chvíli čítá téměř tři stovky mladých talentů z 19 středních škol. Pravidelně se scházejí, inspirují sebe i ty, kteří s nimi pracují, dosahují úspěchů a dokazují, že Plzeňský kraj v nich má budoucnost. S talenty je samozřejmě třeba dále pracovat a rozvíjet je, a proto aktivity typu stáží na ZČU vítáme a rádi podporujeme,“ říká náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc (ANO).
Letní vědecké stáže v NTC nejsou jediným příkladem podpory mladých talentů, na které ZČU a kraj spolupracují. „Existuje řada aktivit pro středoškolské studenty, v jejichž rámci ukazují svou aktivitu a motivaci – spolu s krajem pořádáme řady soutěží, olympiád, konají se pro ně přednášky. Právě těmto studentům chceme nabídnout možnost dalšího rozvoje na ZČU a zároveň ocenit jejich nasazení,“ vysvětlil Jiří Kohout, prorektor pro studium ZČU.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám