Bavorský les už patří mezi elitní Hvězdné parky. Nabízí úžasný pohled na Mléčnou dráhu

Foto Lukas Haselberger, Národní park Bavorský les

Titulem Hvězdný park Bavorský les se nově může honosit Národní park Bavorský les a Přírodní park Bavorský les v sousedství Šumavy. Jako hvězdný park jej nyní uznala mezinárodní organizace Dark Sky International (DSI). Park je navržen tak, aby chránil téměř přirozenou noční tmu vhodnou pro pozorování hvězd, včetně Mléčné dráhy — což je ve střední Evropě už vzácností.

Oblast má vynikající podmínky pro pozorování noční oblohy. U našich sousedů tak s Bavorským lesem nyní vzniká — vedle Rhönu a Winklmoos-Alm — třetí oficiálně uznaný hvězdný park v Bavorsku. V Plzeňském kraji nabízí nejlepší podmínky ke sledování noční oblohy Manětínsko, které je uznané jako oblast tmavé oblohy. Nejde však o oficiální Hvězdný park podle mezinárodní certifikace. Přesto patří k nejlepším místům v ČR pro pozorování hvězdné oblohy.

V posledních letech Přírodní park Bavorský les ve spolupráci se sousedním národním parkem neúnavně usiloval o toto ocenění, protože je jedním z mála regionů ve střední Evropě, kde stále panuje přirozená noční tma, a je třeba ji co nejlépe uchovat. Díky svému téměř přírodnímu charakteru je oblast Hvězdného parku Bavorský les, která se rozkládá na ploše přibližně 94 000 hektarů v celkem 20 obcích s asi 62 000 obyvateli, již mezinárodně uznávanou rekreační destinací.

Vedení dvacítky bavorských obcí ležících v oblasti od Javoru po Třístoličník se podařilo přesvědčit, aby se zavázaly k úpravě veřejného pouličního osvětlení. Neobydlená oblast národního parku představuje největší část jádrové zóny Hvězdného parku, obklopené požadovanou ochrannou zónou. Díky měřicí síti, která aktuálně čítá přibližně 50 bodů rozmístěných po celé oblasti, je dokumentována a dále sledována kvalita tmavé noční oblohy.

„V rámci naší práce v oblasti vztahů s veřejností je důležité zvyšovat povědomí co největšího množství soukromých osob,“ říká Hartwig Löfflmann, výkonný ředitel přírodního parku. „Nevhodné osvětlení bývá instalováno neúmyslně, často zcela bezmyšlenkovitě, a narušuje tmavou noční oblohu. Nesprávně umístěná svítidla s nadměrným množstvím modrého světla nejen ruší spánek lidí, ale také negativně ovlivňují flóru a faunu,“ doplňuje dlouholetá spolupracovnice projektu Julia Freundová.

„Zavázali jsme se také k tomu, abychom umožnili co nejvíce tmy,“ říká ředitelka Národního parku Ursula Schusterová. „To je zásadní pro mnoho druhů zvířat, která jsou noční nebo závislá na tmě, aby si zachovala svá přirozená stanoviště. Označení Hvězdný park nyní tento závazek uznává.

V posledních letech správa Národního parku Bavorský les zkontrolovala lampy v zařízeních nacházejících se v jádrové zóně Hvězdného parku. Nahradila je svítidly, která omezují světelné znečištění a pomáhají zachovávat noční tmu. Hvězdný park Bavorský les se nyní připojuje k seznamu více než 230 regionů po celém světě, které prokázaly silnou podporu ochrany tmavé oblohy a aktivně bojují proti světelnému znečištění.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky hvězdný park, Mléčná dráha, noční obloha, národní park, Bavorsko, přírodní park, Bavorský les, Národní park Bavorský les, Šumava

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.