Medik si u svého psa vymýšlel diagnózy a bolestivě ho léčil, podle soudu nešlo o týrání

Autoři , | Foto Pixabay.com, Veterinární klinika Kleisslova Plzeň

Poraněné oko, hnisavé rány, poleptaná kůže a ošklivá zlomenina stehenní kosti. V takovém stavu se dostal k veterinářům čtyřletý pes Artuš. Zranění mu měl podle obžaloby způsobit jeho tehdejší majitel a plzeňský student medicíny. Ten u soudu sám přiznal, že se pokoušel psa svépomocí léčit. Také dodal, že byl v té době pod vlivem drog a nechtěl zvířeti ublížit. Soud mu před dvěma lety udělil podmínku a zákaz chovu a držení zvířat na pět let. Teď případ projednával soud znovu a zprostil mladého muže obžaloby.

Soudy se případem zabývaly už třikrát. Ve dvou případech byl přitom Martin Š. uznán vinným a dostal podmínku. Teď napotřetí byl zproštěn obvinění. Případ se týká událostí z roku 2020 a podle tehdejší právní úpravy nebyla naplněna podmínka trestnosti. „Mohlo by se jednat o přestupek, kde ale již uplynula promlčecí doba,“ citují Novinky.cz soudce Josefa Pracha. Tento poslední rozsudek zatím není pravomocný.

Dnes již třicetiletému muži původně hrozilo až šestileté vězení. Pes Artuš musel být v létě 2020 kvůli špatnému stavu umístěn na veterinární klinice poté, co ho u Martina Š. našel jeho příbuzný.

Na kliniku se zvíře dostalo ve zbědovaném stavu. Artuš byl apatický, měl poškozené oko, nekrózy, hnisavé rány a poleptanou pokožku. Podle veterinářky byl mladík přesvědčen, že je pes nemocný a sám si vymýšlel neexistující diagnózy, se kterými obešel několik klinik. 

U soudu přiznal, že bral drogy

Muž už dříve připustil, že zvíře někdy sám léčil nad pokyny veterinářů, snažil se mu prý pomoci. Odmítl ale, že by psa záměrně týral. Podle obžaloby mu ale prováděl punkce jehlou nebo mu opakovaně zaváděl do konečníku rektální rourku, podával mu také lidské léky a antibiotika, které jsou jen na předpis. Nezajistil rovněž včasnou léčbu hnisajících kožních defektů, takže zvíře mělo na několika místech kůže četné rozsáhlé nekrózy. Obhajoba však má tyto skutky za neprokázané. 

Trávníky ve městě zaplavuje ječmen myší, psům může způsobit vážné problémy

Řadu míst v Plzni pokryl ječmen myší. Ačkoli na první pohled nevypadá zrovna svěže, opak je pravdou. Právě tato rostlina nejlépe odolává vedrům a dlouhodobému suchu. Velký problém ovšem představuje pro psy. Takzvané osiny se jim mohou snadno dostat...

 

Martin Š. uvedl, že měl psa velmi rád, ale byl podle něj nemocný a on s ním navštívil postupně velké množství veterinárních klinik a ambulancí. Při výslechu na policii také řekl, že byl s veterináři domluvený na tom, že pokud bude nějaký lidský lék obsahovat stejnou účinnou látku jako lék, který by jeho pes potřeboval, může mu ho dát. Přiznal také, že v době, kdy podle obžaloby psa svými léčebnými zákroky týral, bral drogy. 

K případu se na naléhání médií vyjádřila i lékařská fakulta, podle které měl student pracovat v Biomedicínském centru v oblasti analýzy bakterií. „Nikdy se nepodílel na pokusech s experimentálními zvířaty, nikdy neměl přístup do laboratoří a prostor, kde se experimenty se zvířaty provádějí,“ uvedla tehdy škola v prohlášení.

V roce 2020 vláda schválila přísnější tresty za týrání zvířat a chov v nevhodných podmínkách. Za týrání hrozí místo pěti až šest let vězení. Přibyl také trestný čin chov zvířat v nevhodných podmínkách ohrožujících jejich život, za který mohou soudy ukládat v krajním případě až desetileté vězení. Letos došlo k novelizaci, kdy se i uvázání psa na řetězu považuje za týrání.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky týrání zvířat, medik, léčil psa, vymýšlel si diagnózy, Artuš, pes Artuš, soud

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.