Velká radost zavládla v plzeňské zoologické zahradě, kde přišlo na svět mládě tamarína sedlového. Tento vzácný primát dorůstá v dospělosti zhruba 20 centimetrů a patří mezi nejmenší drápkaté opičky na světě. Chovu tohoto druhu se věnují v Česku pouhé tři zoo. Kromě opičky se chovatelé starají o další unikát. Mládě papouška nestora kea. Vědci jej dokonce označují za jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa.
„Po několikaleté pauze se narodilo mládě u tamarínů sedlových. Tento druh je v naší zoo vlajkový a jeho chov je pro nás velmi důležitý. Aktuální chovný pár byl sestaven již na konci roku 2023, a proto čekání na mládě bylo dlouhé,“ popisuje kurátorka Kristýna Rothová.
Úterý, 22. dubna 2025, 06:35
Pětiletou Cailu, která je asi nejznámějším šimpanzem v plzeňské zoologické zahradě, trápí několik měsíců vážné dermatologické problémy. Místy jí prosvítala kůže, později se začala škrábat. Po složitém odebrání vzorků měli chovatelé jasno. Jedná se o...
Chovu tohoto druhu se aktuálně věnuje jen hrstka zoologických zahrad. V Česku je to kromě Plzně ještě Zoo v Hodoníně a Zoo Dvorec v Borovanech. V celé Evropě je podle zooložky pouhých šest chovatelů. „Z tohoto důvodu se zaměřujeme také na hledání nových chovatelů a jsme velmi ráda, že zájem o tento druh projevila Zoo Jihlava kde, jak doufáme vznikne během letošního roku další chovný pár. Doufáme, že se nám u těchto tamrínů povede opět vytvořit chovnou skupiny a že toto mládě narozené je první vlaštovkou,“ dodala Rothová.
Pro tamaríny je charakteristické mramorované sedlo, holé uši a hnědé až rezavé zbarvení. V dospělosti dorůstají do zhruba 20 centimetrů a váží pouhých 330 gramů. Jejich přirozeným prostředím jsou tropické pralesy Brazíliie, Bolívie, Peru, Ekvádoru a Kolumbie. Samice rodí povětšinou dvojčata, která vychovávají všichni členové skupinky. Starší mláďata se učí péči o mladší a pomáhají rodičům s nošením sourozenců na zádech.
Zoo Plzeň v těchto dnech ohlásila i další unikát. Mládě všežravého papouška nestora kea. Zatím se před zraky návštěvníků ukrývá v hnízdní dutině. Loni bylo hnízdění neúspěšné, letos proto zakročili ošetřovatelé a vejce zavčas odebrali a vložili do inkubátoru. Jen jedno ze tří vajec se nakonec vylíhlo.
„Malý nestor se úspěšně vylíhnul a první dva dny strávil v péči kurátora ptáků. Třetí den bylo mládě vráceno pod samici a ta se již o další odchov stará sama. Chovatelé do hnízdění zasahují jen minimálně. Jednou denně malého nestora kontrolují a váží, aby měli přehled o jeho zdárném vývoji. K dnešnímu dni jsme již zaznamenali hmotnost 990 gramů, což je hmotnost srovnatelná s hmotností dospělého jedince,“ doplnil Tomáš Peš, kurátor ptáků.
Tento druh žije pouze na Novém Zélandu a v minulosti byl téměř vyhuben. Teď je na seznamu ohrožených druhů a podle odhadů přežívá ve volné přírodě jen pár tisíc jedinců. Podle odborníků je nestor kea neuvěřitelně inteligentní a umí používat jednoduché nástroje. Například pomocí klacíků dokázal spustit dvě nastražené pasti a dostal se k návnadě uvnitř. K tomu si dokázal najít správně dlouhý klacík, který navíc okloval, aby šel protáhnout mřížkou v pasti a dostat se ke spouštěči.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám