Centrum Újezda projde proměnou, dostane rozsáhlé zelené zálivy

Autoři | Foto MO Plzeň 4, Vizualizace: Ateliér Soukup Opl Švehla

Náměstí Karla Panušky v Plzni dostane dlažbu s prorůstající zelení a rozsáhlými zelenými zálivy. S takovou proměnou počítá studie, kterou nyní představil čtvrtý městský obvod. Dále tam přibudou mlatové cesty, stromy a drobnou úpravou projdou i břehy vodní nádrže a blízké okolí. S prvními úpravami by se mohlo začít v roce 2027.

Náměstí Karla Panušky je součástí poměrně rozsáhlé vesnické památkové zóny, a z této charakteristiky studie vychází. V těsném okolí se také uvažuje o zklidnění dopravy. „Rádi bychom místo zklidnili a také bychom rádi eliminovali některá ne zcela bezpečná místa. Například v jižní části některé východy z usedlostí ústí přímo do silnice, tam by měly vzniknout chodníky a zpomalovací prvky. K tomu bychom rádi z důvodu bezpečnosti posunuli autobusové zastávky,“ říká architekt Marek Marovič.

Součástí studie revitalizace náměstí Karla Panušky je také realizace připomínkového místa zbořené kaple sv. Anny. Připraveny jsou dvě varianty, které řeší umístění pomníku padlých rodáků v 1. světové válce a pamětního kamene obětem 2. světové války.

„Chceme, aby byl zachován vesnický ráz, a přitom mohl veřejný prostor dobře sloužit místním obyvatelům. Studie zohlednila naše požadavky a navrhla úpravy plochy náměstí s mlatovými cestami, počítá se zachováním stávajících stromů, v návrhu jsou ještě stromy přidány a jsou tu také navrženy trvalkové záhony,“ přibližuje místostarosta čtvrtého obvodu Jan Kakeš (ANO).

Měl by tam také vzniknout prostor pro občasné pořádání kulturních akcí. Středovou část náměstí by měla nově pokrývat štětová dlažba z kamene se třemi velkými zelenými zálivy. V centrální ploše bude prorůstat tráva, která se bude postupně přirozeně rozšiřovat. „Vodní nádrž by měla být od náměstí oddělena mlatovou cestou a na břehu by měly vzniknout pobytové schody. Za vodní nádrží architekti navrhují zastřešený altánek z přírodních materiálů s posezením a vzniknout by tu měl prostor s přírodními herními prvky pro děti,“ doplnil starosta Čtyřky Tomáš Soukup (ANO).

Radnice studii představila na dvou setkání s občany. Reakce byly vesměs příznivé. „Máme poznamenáno několik připomínek, které zapracujeme do studie. V tuto chvíli se budeme bavit o možnostech financování a technickém řešení jednotlivých částí. Až budeme znát etapy a jejich finanční náročnost, budeme je postupně zařazovat do rozpočtu,“ dodal Kakeš. Součástí studie je také návrh na mobiliář a veřejné osvětlení, který je v souladu s postupně obnovovaným městským mobiliářem.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Újezd, náměstí Karla Panušky, proměna, revitalizace, veřejný prostor, vesnická památková zóna

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.