Teenegerské drama i humorné příběhy z Plzně, kraj rozdělí mezi filmaře čtyři miliony korun

Autoři | Foto Michaela Buchtová

Plzeňský kraj v letošním roce opět podpoří tvůrce, jejichž snímky vznikají nebo už vznikly v našem regionu. Mezi nimi je například teenagerské drama, humorné příběhy z Plzně nebo sportovní snímek o dospívajících parkouristech. Podporu získá také dokumentární muzikál režiséra Viktora Tauše, jenž ve snímku zachycuje osobní příběhy dětí z různých sociálních prostředí. Kraj letos mezi tvůrce přerozdělí 3,9 milionu korun.

Kraj letos podpoří celkem 12 projektů, čtyři žádosti neuspěly. Nejvyšší možnou dotaci 800 tisíc korun získaly tři projekty. Konkrétně jde o snímek Plzeňská odysea režiséra Martina Horského, který zasadil svou mozaiku humorných příběhů do ulic Plzně. Stejnou podporu získal také snímek Parkourista režiséra Tomáše Polenského. Tento počin pojednává o dospívajících sportovcích. Třetím filmech, který kraj podpořil nejvyšší možnou částkou, je snímek Snowflakes: One Last Time for Good Luck režiséra Viktora Tauše. Film podle tvůrců slibuje emocionálně silnou podívanou i originální filmové zpracování s využitím lokací v Plzeňském kraji.

Čtyři žádosti nesplnily formální podmínky nebo neměly reálnou vazbu kraj.

O podpoře rozhodla nejen umělecká a produkční kvalita jednotlivých projektů, ale také míra, v jaké se jejich realizace skutečně váže k Plzeňskému kraji. „Důsledně jsme dbali na naplnění smyslu dotačního titulu – tedy podpory těch děl, která mají potenciál Plzeňský kraj nejen zviditelnit, ale také do něj reálně přinést kulturní, ekonomický či jiný benefit,“ uvedla k hodnocení komise Radka Šámalová z Regionální filmové kanceláře.

Kraj podpořil i studentskou tvorbu. Jde třeba o snímky Za cílem, Horečné snění nebo nebo žánrově odvážné dílo V pátek přijde bouře. Hodnotitelé u těchto projektů ocenili zejména citlivost, formální připravenost a odvahu přinášet nové pohledy na současná témata.

Zajímavým případem kombinace profesionální a studentské produkce je podle komise snímek Mezičasy, který získal podporu 100 000 korun. Intimní roadmovie sleduje cestu tří postav, přičemž fyzické putování krajinou se stává metaforou pro vyrovnávání se s minulostí a hledání vlastní identity.

„Podpora audiovizuální tvorby je pro kraj velmi dobrou investicí. Vidět na televizních obrazovkách naši překrásnou a všem dobře známou Šumavu, nebo tolik neprobádaný Český les či naše hrady a zámky, to potěší srdce každého z nás. Navíc jde o filmy úspěšné, zmiňme třeba sérii Král Šumavy, novou verzi pohádky Zlatovláska či film Bratři a populární seriál Policie Modrava,“ uvedl radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka (STAN).

Plzeňský kraj podporuje filmovou tvorbu již několik let. Například v roce 2016 podpořil milionem korun populární seriál Policie Modrava. O dva roky později stejnou částkou přispěl na snímek Nabarvené ptáče. Tvůrci pohádky Čertí brko získaly od kraje 242 tisíc korun.  V roce 2019 šlo 400 tisíc korun na film Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Od roku 2022 vypisuje kraj dotační titul. První rok podpořil 11 projektů 4,5 milionu Kč. V roce 2023 dal na 17 filmů pět milionů Kč , šlo například o pohádku Princezna zakletá v čase 2, sérii Krále Šumavy a drama Bratři. Loni šlo na 16 projektů 6,5 milionu, z toho 800 000 korun na Zlatovlásku natáčenou na zámku Horšovský Týn.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky podpora filmové tvorby, Regionální filmová kancelář, filmová tvorba, kultura, natáčení filmů, natáčení v Plzeňském kraji, dotační titul

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.