Třicet milionů na výstavbu bytů v malých obcích poskytne letos poprvé Plzeňský kraj

Autoři | Foto Pixabay.com

Letos poprvé Plzeňský kraj podpoří bytovou výstavbu v malých obcích. Vydá na ni 30 milionů Kč. Peníze nemohou jít na budování nových bytů, ale přestavbu nevyužitých objektů - bývalého kulturního domu či zemědělského objektu, fary nebo pošty. Od kraje dostanou do 500 000 Kč na bytovou jednotku, která musí zůstat v majetku obce. Kraj vyhlásil čtyři dotace na obsluhu venkova, žádosti bude přijímat do 30. května. Hned poté vyhlásí podporu na byty.

"Letos dáme na obecní byty 30 milionů, některé obce už mají projekty," uvedl náměstek hejtmana Petr Vanka (ANO). Kraj si letos ověří poptávku obcí. Pokud bude vyšší, je připraven vyčlenit v dalších letech výrazně více peněz. Obce mohou spojit krajské dotace s národními podporami bydlení.

Maximální podíl kraje bude 50 procent z ceny přestavby. "Bude to vyloženě na vybydlené objekty, na staré domy, kde je třeba hliníková elektřina, špatné odpady, omítky, okna, ne na vybavení," řekl Vanka. Prvotní zájem bude v obcích, které mají byty, jež mohou opravit bez stavebního povolení. "Ale pokud někde mají nevyužitou budovu a chtějí z ní udělat byty, tak musí nejdřív zpracovat projekt. Takže nás požádají až za rok, za dva," řekl. "Dotační titul bude trvalý. A podle toho, jak budou nabíhat projekty, bude kraj alokaci zvyšovat.

"Vyhlásili jsme čtyři tituly na zajištění obslužnosti venkova na rok 2025," řekl Vanka. V programu je alokováno 20 milionů Kč, dvojnásobek proti loňsku, kdy kraj podporoval "jen" zachování prodejen a pošt Partner. Letos to budou navíc elektronické úřední desky a bezobslužné obchody. Na všechny čtyři oblasti vydá po pěti milionech korun.

O podporu prodejen mohou žádat vesnice do 500 obyvatel a obce do 2000 občanů pro své menší části. Peníze, až 250 000 Kč, mohou jít na mzdy prodavačů, energie i provozovateli. O podporu pošty Partner od 10 000 do 150 000 Kč mohou žádat sídla do 2000 obyvatel, ale musí mít smlouvu s Českou poštou. Peníze dostanou na mzdu obecního zaměstnance na poště nebo pro subjekt zajišťující provoz. Pořízení elektronické úřední desky podpoří kraj až 170 000 Kč na obec do 1000 lidí. Zlepší se informovanost občanů a úřady sníží náklady, řekl Vanka.

Kraj dál podpoří vybudování autonomní nebo hybridní prodejny s částečně bezobslužným provozem v nonstop režimu. Pokud obchod provozuje obec, může dostat do 400 000 Kč, ostatní provozovatelé až 300 000 Kč. "Půjdou na pokladny, kamery, vstupní čidla, tedy na automatizaci obchodu, ale ne na regály nebo výlohy. Od loňska fungují v Kašperských Horách, Srní, chtějí ho na Modravě," řekl Vanka. Ve středních Čechách, kde už tyto obchody provozují déle, se jim zvyšuje obrat o 30 procent a snižují se personální náklady. Takže jsou výdělečné, nebo na nule, dodal.

Podle exstarosty a dnešního zastupitele Srní Václava Veselého (SNK Srní) je v nonstop obchodu klasický sortiment, ZKD Sušice ze sítě COOP ho zásobuje dvakrát týdně. "Lidé to využívají. Bude mít hlavně význam v turistické sezoně," řekl. ZKD tam neměl lidi na obsluhu. "Krám byl 'hvězdou' seriálu Policie Modrava, lidé si ho fotili," uvedl. ZKD ho přebudovala na vlastní náklady. Vstupní karty objednala obec od ZKD a lidé je přebírají proti podpisu.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky výstavba bytů, malé obce, Plzeňský kraj, Petr Vanka, obchod, stavba, projekt, peníze, Srní, dotace

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.