Podniky v Plzeňském kraji, které vyvážejí do USA, zatím nedokážou odhadnout, jaký dopad budou mít cla, která vyhlásil americký prezident Donald Trump na zboží z Evropské unie. Americké kroky teď analyzují.
Prezident Trump ve středu představil rozsáhlý balíček takzvaných recipročních cel s minimální sazbou deset procent na většinu zboží dováženého do USA, ale s dvacetiprocentní sazbou pro dovoz výrobků z EU. Už ode dneška začaly Spojené státy vybírat 25procentní clo na dovoz aut. Americký prezident chce cly podle svých slov podpořit americkou výrobu.
"Nyní se nedokážeme blíže vyjádřit k dopadu rozhodnutí o zavedení cel na zboží z EU do USA. Situaci analyzujeme na základě zprávy z noci," uvedl mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář. Pivovar vyváží téměř do 50 zemí světa včetně USA, jeho největšími odbytišti jsou tradičně Slovensko a Německo, ale také Polsko, Jižní Korea, Maďarsko a Nizozemsko. Vyvážené objemy do jednotlivých zemí nekomentuje.
Plzeňský Doosan Škoda Power, významný světový výrobce turbín, se k zavedení cel nechtěl vyjadřovat. Jeho zařízení pracují v 64 zemích světa, strojírny vyváží až 90 procent produkce. V USA získaly několik kontraktů, třeba dodávku turbíny pro paroplynovou elektrárnu do Lansingu v Michiganu a dílů a servisu pro největší americkou paroplynovou elektrárnu v Midlandu ve stejném státě. Loni v únoru nasmlouvaly turbosoustrojí 15 MW pro spalovnu odpadu ve Spring Hill na Floridě. Spolupracují tam s americkým provozovatelem spaloven, holdingem Covanta. Jde o významnou referenci a důležitý milník při zdolávání složitého a dynamického trhu, řekl tehdy manažer pro Severní Ameriku Josef Talhofer.
Zavedení cel nekomentovala ani plzeňská strojírenská skupina Škoda Group.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám