U lípy svobody vyvrcholí symbolicky v sobotu 3. května Slavnosti svobody v plzeňské městské části Bolevec. Přítomní uctí památku statečné Barbory Raisové, někdejší obyvatelky přilehlého statku U Matoušů. Na původní mohutnou lípu před statkem den před vypuknutím povstání žena vyvěsila 4. května 1945 československou vlajku. Němečtí vojáci si vlajky všimli a nekompromisně ji sestřelili.
„Letos je to přesně 80 let od události, která se zde na konci války odehrála. Barbora Raisová projevila vyvěšením československé vlajky nesmírnou odvahu a vlastenectví. Na její čin bychom neměli zapomenout,“ řekla starostka Jedničky Ivana Bubeníčková (ANO). Lípa, na níž v roce 1945 zavlála vlajka, šla bohužel v roce 1960 k zemi. Před dvěma lety byla před statkem vysazena nová lípa. Strom se dobře ujal a událost, která se zde odehrála 4. května 1945, připomíná pamětní deska.
Statek U Matoušů patřil rodině Raisových, za války jej však obsadili Němci. Sídlila tam motorizovaná jednotka, která odsud rozvážela poštu po svých vojenských jednotkách v Plzni a okolí. „Obyvatelka statku Barbora Raisová se 4. května 1945 z vysílání zahraničního rozhlasu dozvěděla, že se od západu blíží američtí vojáci a pokračují dál směrem na Plzeň. „Němci už se v tu chvíli balili a chystali se k odchodu. Paní Raisová přesvědčila místního kováře Martina Peška, aby jí pomohl vyvěsit československou vlajku na lípu před stavením. Vlajka tam visela několik hodin, než si jí při odchodu všimli němečtí vojáci a sestřelili ji,“ popsala událost správkyně Selského dvora U Matoušů Mirka Kubatová Pitrová.
Barbora Raisová tehdy projevila nesmírnou odvahu. „Bylo to den před vypuknutím povstání a dva dny před příchodem Američanů do Plzně. Na její hrdinný čin bychom neměli zapomenout,“ podotkl už dříve bolevecký rodák Jaroslav Čechura. Barbora Raisová byla odvážná žena, osud k ní ovšem nebyl moc přívětivý. Po válce žila dál na statku a přistěhovala se k ní její sestra Marie Škrábková. V roce 1952 statek zabralo JZD a Barbora Raisová, která překládala dopisy z angličtiny, byla odsouzena za velezradu.
Hrozilo jí doživotí, nakonec jí soud vyměřil 18 let vězení. „Trest jí byl později zmírněn, propuštěna byla v roce 1956,“ vzpomínal na temnou dobu Jaroslav Čechura. Marie Škrábková v roce 1972 zemřela a na statek se v roce 1973 nastěhoval její syn Karel, který v něm žil samotářsky až do roku 2002. Barbora Raisová, které místní říkali Bábinka, zemřela v roce 1978 ve svých 79 letech.
Hrdinství Barbory Raisové bude jedním z témat letošních Slavností svobody. Na spodní část Bolevecké návsi přijedou ve 14 hodin historické vojenské vozy a s nimi i tanečníci, kteří to rozbalí na swingové melodie skupiny Zhirawski Memory Band. Nadšenci do vojenské historie se mohou těšit na jednu specialitu, která na slavnostech ještě nebyla.
„Jde o vzácná bojová obrněná vozidla, která za války využívali Čechoslováci. Vozidla jsou v majetku italské armády a nám se je podařilo zajistit pro letošní výroční oslavy. V mnoha případech se jedná o techniku, kterou v Plzni od konce války nikdo neviděl. V České republice budou mít tato konkrétní vozidla premiéru,“ vysvětlil předseda Klubu historické a vojenské techniky Lukáš Nový. Vojáci přivezou tanečníky z klubu Dance by Lion´s, kteří zde zatancují na živou muziku v podání plzeňské swingové kapely Zhirawski Memory Band.
Akce vyvrcholí v 16 hodin pietním aktem u lípy svobody. Mezi 14. a 16. hodinou si bude možné dát občerstvení na statku U Matoušů, kde bude zároveň k vidění výstava o historii statku. Od 17 hodin se tam uskuteční country bál právě na počest Barbory Raisové, na němž zahraje skupina M.H.S. Uvedená akce se koná v režii Národního památkového ústavu, vstupné na ni je 150 Kč. Historické vojenské vozy zůstanou na návsi do 17 hodin.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám