neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

Drony s multispektrální kamerou pomáhají v Plzni včas odhalit stromy napadené kůrovcem

Své speciální drony vybavené multispektrální kamerou nasadila Správa informačních technologií města Plzně do boje s kůrovcem, který ničí městské lesy. Drony dokáží lesníkům včas odhalit úporného škůdce, kterému každoročně po celé republice padnou za oběť miliony kubických metrů dříví.

Díky dronům jsou odborníci schopni vytvořit takzvanou ortofotomapu velké oblasti, ta řádově obsáhne desítky hektarů lesa. „Dronem zhotovíme fotografie, na kterých je možné vyhledat suché špičky stromů, tedy kůrovcová kolečka, což je typický příznak napadení lesního porostu kůrovcem. Lesníci tak mají možnost během chvíle vidět velkou část lesa, což jim ušetří čas a dá před kůrovcem cenný náskok,“ vysvětlil Pavel Šmíd, ředitel úseku Drony SIT Správy informačních technologií města Plzně.

Z fotografií mohou lesníci okamžitě specifikovat podezřelé stromy v oblasti a pak je vizuálně zkontrolovat. „A díky technice je možné snadno určit přesnou GPS souřadnici jakéhokoliv místa na snímku. Tato metoda je využitelná v případě detekce lýkožrouta severského a lýkožrouta menšího,“ konstatoval Pavel Šmíd.

V případě nejvýznamnějšího škůdce, kterým je lýkožrout smrkový, ovšem plzeňští dronaři volí jiný postup. A to vzhledem ke skutečnosti, že po napadení lesního porostu lýkožroutem smrkovým strom okamžitě nezasychá od vrcholu, ale nejdřív mu opadává kůra. Tento proces z klasických fotografií pořízených dronem vidět není, pokud v tomto případě špice stromů zasychají, jedná se již o pokročilý stav napadení a je pravděpodobné, že se kůrovec již rozšířil do okolí.

„Z tohoto důvodu chceme provádět skenování vybrané oblasti pomocí multispektrální kamery nesené dronem WingtraOne. Tato kamera snímá vegetaci i ve spektrech, která jsou pro lidské oko neviditelná. Naším cílem je tedy ověřit hypotézu, že pomocí dat z multispektrální kamery dokážeme zjistit okem neviditelné napadení stromů. Tak bychom mohli odhalit postižené stromy v době, kdy je tento druh kůrovce ještě neopustil a zamezit tak jeho dalšímu šíření. Pro analýzu dat vyvíjíme vlastní aplikaci, která by měla data efektivně vyhodnocovat,“ dodal Pavel Šmíd.

Podle Richarda Havelky, vedoucího úseku lesů zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně, je jakýkoliv další monitoring, kromě pozemního pozorování, pro práci lesníků velmi cenný, a to zejména v době, kdy dochází k rojení lýkožroutů po celý rok.

„Nalétáním nad smrkovými porosty získáme přehled o stromech, kde již zpravidla došlo k rojení škůdce, stromy žloutnou a zasychají. Většinou v těchto místech zachytíme další generaci brouků, ale cennější by bylo získat informaci o napadených stromech v době žíru, kdy ještě jsou zpravidla koruny stromů zelené. Samozřejmě pokud by bylo možné tyto čerstvě napadené stromy identifikovat pomocí multispektrální kamery, měli bychom značný náskok k provedení pokácení a asanace těchto stromů,“ zdůraznil šéf městských lesů.

První lety by měly odstartovat vzhledem k aktuálnímu vývoji počasí v nejbližší době, další pak budou pokračovat periodicky podle doporučení pracovníku Správy veřejného statku města Plzně.

„Drony jsme začali k monitorování kůrovce využívat poprvé v loňském roce a spolupráce odborníků ze Správy informačních technologií města Plzně a Správy veřejného statku města Plzně se osvědčila. Věřím, že využití bezpilotních letounů dokáže posunout boj proti kůrovci o krok dál a pomůže nám uchránit podstatně více lesního porostu,“ vysvětlil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Plzen.eu

Štítky dron, kůrovec, městské lesy, ortofotomapa, boj s kůrovcem

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.