Plzeň a Plzeňský kraj budou spolufinancovat veterinární pohotovost, která v současné době v kraji chybí. Teď budou hledat, kdo by byl ochotný službu poskytnout. Existují samozřejmě kliniky, které fungují nonstop, ale vychází vstříc pouze svým registrovaným klientům. Na téma jako první upozornila redakce Plzeňské Drbny prostřednictvím příběhu psa Barllona, jehož museli akutně operovat s torzí žaludku. Majitelka zoufale hledala kliniku, nakonec ji vzali na té poslední, která v kraji přes noc fungovala a brala i "cizí" pacienty. Jenže s touto službou už skončila.
Problém, na který upozornila naše redakce, otevřeli loni v červnu na svém jednání i zastupitelé města. „Já ten problém znám. I já jsem majitelem pejska. Asi od ostatních mám to štěstí, že já mam veterináře dokonce dva, kterým, když zavolám ve dvě hodiny ráno, že se psovi cokoli přihodí, tak můj veterinář reaguje i ve dvě hodiny. Ale doba se mění. Bude to jedním z témat na jednání Plzeňského kraje,“ uvedl tehdy primátor města Roman Zarzycký (ANO).
Po několika měsících, kdy se veterinární pohotovost stala i tématem některých politiků do loňských krajských voleb, se začíná něco dít. Rada města schválila uzavření smlouvy o společném financování služby na území našeho kraje. Plzeň a hejtmanství poskytnou každý po třech milionech korun pro letošek a částky jsou i ve výhledech na další roky. „Po několika jednáních na Plzeňském kraji jsme připravili základní podmínky pro vypsání výběrového řízení. Pevně věřím, že nabídka bude pro veterináře v kraji zajímavá, a to natolik, aby se přihlásili a se zajištěním služby nám pomohli," doplnil primátor.
Středa, 12. června 2024, 06:31
Zrychlené dýchání, tvrdé břicho a silné bolesti. Torze žaludku je pro majitele psů obrovským strašákem, který vyřeší jedině akutní operace. O život svého psa bojovala například Kateřina Čiperová. Uprostřed noci jí pomohli na klinice v Plzni. Dnes je...
Jak už jsme dříve informovali, tak v Plzni funguje celá řada veterinářů. V režimu 24/7 poskytují služby pouze svým klientům. „Proto jsme se rozhodli spolu s krajem tuto situaci řešit. Zakázku bude soutěžit Plzeňský kraj, její hodnota po dobu dvou let činí 12 milionů korun, kdy každý rok se kraj i město podílí každý třemi miliony korun. V hodnotící komisi v rámci veřejné zakázky budeme mít jako město Plzeň dva členy z pěti,“ uvedl Aleš Tolar (STAN), náměstka primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.
Komora veterinárních lékařů, kterou jsme oslovili, argumentuje, že nemůže nikomu nařizovat, kdy má sloužit. Ve výsledku jde podle nich přeci jen o byznys. „Je to celoevropský problém, který se neustále řeší. Situace je taková, že komora nemůže soukromým veterinárním lékařům nařizovat, že mají sloužit pohotovosti. Já osobně doporučuji, aby lidé jezdili i na tu vakcinaci do Prahy. Vím, že je to blbé, ale jenom takhle ukážou klienti veterinářům, že potřebují mít zajištěnou pohotovost pro své miláčky. Bohužel pohotovosti vyřeší jen ruka trhu,“ sdělila před časem Plzeňské Drbně prezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Petra Šinová. Jenže ruka trhu tentokrát selhala.
„Tohle je katastrofa. Jestliže naberu vážně zraněného psa, kterého například srazil vlak, tak přeci nebudu čekat, až někde řeknou, že ho teda přijmou,“ řekl nám Petr Prokeš ze Záchranné a odchytové služby pro zvířata působící v celém Karlovarském kraji a mnoho výjezdů má právě ve večerních a nočních hodinách. Pro pomoc pak se zvířaty jezdil právě do Plzně.
Pohotovosti by měly sloužit pouze v akutních případech. Lidé tam ale chodí kolikrát i s banalitami jako je třeba klíště. Výjimkou nejsou ani případy, kde má zvíře dlouhotrvající problémy, které majitel neřešil. Na jednu pohotovost přijíždějí lidé z jiných měst a mnohdy u sebe nemají ani zprávy o tom, co jejich pes bere za léky a s čím se léčí. Také nadávají na pohotovostí příplatky. Odborníky tato situace velmi frustruje.
„Bojujeme defacto se stejným problémem jako humánní sektor zdravotnictví. Také došlo k tomu, že lidé si raději zaběhnou naočkovat psa někam na ves, kde je to o pár stovek levnější a vlastně nedají v uvozovkách vydělat pracovištím, které tu pohotovost slouží. Tím došlo k vymýcení veškerých pohotovostí. Sloužilo jen pár statečných, a protože ostatní pracoviště si vydělala dost přes den, tak na co by držela pohotovosti,“ konstatuje smutný fakt Petra Šinová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.