Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo bourat komplex tří vybydlených pavlačových domů v Jateční ulici v Plzni. Dříve tam nacházeli útočiště problémoví nájemníci, poslední odtamtud odešel v roce 2021. Na místo se ale stahovali lidé bez domova, kvůli kterým tam došlo i k požáru. Objekty ustoupí stavbě východního obchvatu Plzně, stát by měl do roku 2035.
Domy bourá místní firma, tato akce vyjde na 7,5 milionu korun. Demolice nezačaly u největšího pavlačového domu podél Jateční ulice, na nějž je vidět nejvíce, ale uvnitř vnitrobloku. „Protože se velice práší a jsou minusové teploty, tak se to velice špatně kropí, neboť voda mrzne. Nechceme teď bourat ten velký dům, aby vířící prach nešel na frekventovanou Jateční ulici," vysvětlil ředitel plzeňské oblasti ŘSD Miroslav Blabol.
Demolice si vyžádá pouze menší dopravní omezení, a to jen během několika vybraných víkendů. Provoz na silnici kolem daného místa bude řídit semafor. K zemi půjdou bytové domy, bývalá školka a výrobna knedlíků, tedy celý blok v ulicích Jateční, Doubravecká a Duchcovská. Zůstanou zatím jen garáže, které ŘSD odstraní až začne stavba okruhu.
Sobota, 8. února 2025, 15:01
Stavba pětikilometrového obchvatu Přeštic téměř za 800 milionů korun začne letos v březnu. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vybralo zhotovitele, kterým je sdružení firem VALCANO a.s. Praha, maďarská stavební společnost Duna Aszfalt a Silnice...
Samotná výstavba Východního okruhu se dělí na dvě etapy, severní a jižní, kdy severní etapa by měla začít v roce 2031, jižní etapa v roce 2033, kompletně hotovo by mělo být v roce 2035. „Obě části se při letošních cenách pohybují ve výši 6,5 miliardy korun bez DPH,“ dodal Blabol.
„Za nás je to nejvítanější stavba, kterou na území města ŘSD chystá. Východní okruh významně odvede tranzitní dopravu z centra, propojí Slovany a severní Předměstí. ŘSD jsme dali tento pozemek pod pavlačovým domem k dispozici. Jde o vstřícnost města vůči státu pro přípravu této komunikace,“ myslí si náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar (STAN).
Velký pavlačový dům, při jehož bourání se zabere část Jateční ulice, by měl být srovnaný se zemí asi za 1,5 měsíce. Kolonii sociálního bydlení při Jateční třídě doplnil na sklonku 30. let minulého století ojedinělý pavlačový dům pro chudé. Největší obytnou budovu v této oblasti vystavělo město Plzeň za podpory ministerstva sociální péče. Od prvopočátku v něm měla bydlet chudší část obyvatel. „Minimální byty sestávaly z malé předsíně, obytné kuchyně a klosetu, jak bylo u staveb tohoto typu obvyklé. Výjimku tvořily krajní byty, které měly jeden pokoj navíc. V suterénu se nacházely dvě společné prádelny,“ popisuje Plzeňský architektonický manuál.
Během let prošel dům drobnými změnami. V roce 1978 ho postihl i menší požár. Počátkem devadesátých let fungovala v přízemí také prodejna potravin a občerstvení. Poslední nájemníci tam oficiálně žili ještě v únoru roku 2021. Zdevastovaný objekt se pak stal útočištěm pro bezdomovce, kvůli kterým tam v prosinci 2022 hořelo. Objekty proto často kontrolovali strážníci.
O pavlačáku se začalo znovu hovořit v roce 2022 během festivalu WALLZ. Umělec vystupující pod jménem ChemiS na fasádu zdevastovaného domu namaloval spící dítě. Inspirovala ho pohnutá historie této lokality.
„Tato malba je inspirována historií pavlačového domu v Jateční ulici v Plzni, který donedávna sloužil pro bydlení nízkopříjmových rodin a byl nechvalně známý jako romské ghetto. Tyto sociálně vyloučené oblasti jsou jako začarovaný kruh, který se zdá být těžkým oříškem pro politiky i obyvatele daných míst. Mnohdy jsou tyto budovy jediným možným místem, jež poskytuje lidem domov, tedy útočiště a bezpečí pro sebe a své děti. O to těžší je ale zbavit se stigmatu, když v takovém místě žijete,“ uvedl umělec ke svému dílu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.