Počasí dnes-3 °C, zítra-2,8 °C
Sobota 15. února 2025  |  Svátek má Jiřina
Bez reklam

Podvodník měl dokumenty plné nesmyslů, peníze na falešnou sbírku z lidí lákal i přes platební terminál

Autoři | Foto Městská policie Plzeň

S naprosto neuvěřitelně drzým podvodníkem se setkali plzeňští městští strážníci. V ulici Bedřicha Smetany si všimli, jak se snaží vybírat peníze se záminkou, že jde o veřejnou sbírku. U sebe přitom neměl jediný správný dokument. Pomačkané papíry navíc obsahovaly nesmyslné datumy. Největším překvapením ale bylo, že měl u sebe platební terminál. Kam ale peníze skrze něj odcházely, nedokázal vysvětlit.

„Po poledni předvedli naši strážníci ze Stanice územně strážní služby špičkovou mravenčí práci, když se jim podařilo odhalit sedmatřicetiletého muže, který v ulici Bedřicha Smetany prováděl veřejnou sbírku – ovšem rozhodně ne podle pravidel,“ popisuje mluvčí plzeňských strážníků Tereza Schliková.

Po důkladné kontrole se ukázalo, že jeho dokumentace ke sbírce obsahuje několik nesrovnalostí. Třeba plná moc byla poškozená a nesplňovala zákonné náležitosti. Jeden z datumů na dokumentu byl evidentně ručně přepsaný, protože platnost plné moci nesla měsíce únor 2024 až prosinec 2024, ale přepsané datum sepsání dokumentu ukazovalo 1. 12. 2025, což je trochu velký skok do budoucnosti.

„Pokladnička nesla označení jiné organizace, než jaká byla uvedena v osvědčení o sbírce. Vrcholem všeho bylo zjištění, že muž přijímal platby kartou, ale kam peníze odešly už prokázat neuměl. Po celém výčtu nesrovnalostí, které strážníci odhalili, mu byly věci odejmuty a celá záležitost poputuje k dořešení správnímu orgánu,“ dodala Schliková.

Jak poznat podvodnou finanční sbírku?

Veřejné sbírky jsou skvělým způsobem, jak pomoci těm, kteří to potřebují. Bohužel se ale najdou i tací, kteří se na lidské solidaritě snaží vydělat. Jak tedy poznat, že sbírka, na kterou přispíváte, je skutečně legální?

Každá veřejná sbírka musí mít:

  • Osvědčení o konání veřejné sbírky vydané příslušným úřadem
  • Jasně uvedený účel sbírky a způsob vybírání příspěvků
  • Identifikaci organizace, která sbírku pořádá
  • Pokladnička musí být řádně zapečetěná nálepkou s razítkem obecního úřadu
  • Při sbírce, kde se prodávají předměty – jasně stanovená cena za každý kus. Zde nemusí být zapečetěná pokladnička.
  • Pouze jeden druh sbírky! Podvodníci často kombinují dva druhy sbírek dohromady! A to výběr peněz bez předmětů a výběr peněz za předměty.
  • Informace o přesné částce, která je z ceny předmětu určena na sbírku

Pozor si naopak dávejte, pokud vám nejsou jasné dokumenty nebo jsou zjevně neúplné. Pozornost zaměřte i na samotné pokladničky. Pokud jsou poškozené nebo neoznačené, bude něco asi špatně. Obezřetní také buďte u samotných osob, které vás nutí k platbě a nemají odpovídající identifikaci. Pochybné mohou být i samotné platební terminály bez doloženého sbírkového účtu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky podvod, falešná sbírka, podvodník, městská policie, plná moc, pochybné dokumenty

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Podvodník měl dokumenty plné nesmyslů, peníze na falešnou sbírku z lidí lákal i přes platební terminál  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.