Počasí dnes-2,8 °C, zítra-2 °C
Sobota 15. února 2025  |  Svátek má Jiřina
Bez reklam

Zájemci o práci u policie pohoří nejčastěji u psychotestů. Fyzické testy zvládají uchazeči bez obtíží

Autoři | Foto Anh Tuan Tran

Obsazenost služebních míst u policie v Plzeňském kraji dosahuje aktuálně hodnoty 89 procent. V kraji bylo k 1. lednu 2025 plánovaných 2440 míst pro policisty. Nyní je obsazeno 2173 míst. S největším personálním nedostatkem se potýká Městské ředitelství policie Plzeň, kde byla na začátku letošního roku obsazenost 83,84 procenta služebních tabulkových míst.

S nedostatkem policistů se potýká i Tachovsko s obsazeností 85,96 procenta služebních tabulkových míst. Nejlepší personální situace je naopak na územním odboru Plzeň venkov, kde obsazenost činí 93,08 procenta a na 90,44 procenta obsazenosti je pak územní odbor Domažlice, naprosto shodná obsazenost je pak i na Krajském ředitelství policie Plzeňského kraje.

„Přestože se nám poměrně daří náborové aktivity, musíme se každoročně vypořádat s odchodem příslušníků ze služebního poměru, ale také s jejich přeložením na jiné útvary. Tato přirozená míra fluktuace měla i minulém roce vliv na personální situaci příslušníků,“ informovala policejní mluvčí Pavla Burešová.

„Abychom zlepšili personální situaci a doplnili neobsazená služební místa, věnujeme dlouhodobě pozornost náborovým aktivitám. I v tomto případě však musíme přihlédnout k faktu, že v Plzeňském kraji je velmi malá míra nezaměstnanosti, konkurence na trhu práce je velmi vysoká a zejména v příhraničních oblastech svou roli sehrává i množství pracovních pobídek ze Spolkové republiky Německo. Naše konkurenceschopnost na trhu práce je jednak determinována těmito faktory, stejně tak jako i výší služebního příjmu pro nově nastoupivší příslušníky,“ konstatovala mluvčí Burešová.

Při náborových aktivitách využívají policejní personalisté řadu forem s cílem oslovit potenciální zájemce o službu u Policie ČR. „Kromě mediální propagace se tradičně jedná o náborové aktivity na středních a vyšších školách, kterých jsme v předešlém roce navštívili 20 a oslovili zhruba 1100 studentů. Pro studenty jsme nepořádali pouze náborové besedy, ale umožnili jsme jim například absolvovat fyzické testy a zapojit se do různých workshopů. Během celého roku jsme na krajském ředitelství umožnili uskutečnit bezplatnou odbornou praxi zhruba 150 studentům zájmových škol, přičemž jsme pokračovali v úzké spolupráci s Bezpečnostně právní akademií Plzeň,“ uvedla mluvčí.

V minulém roce se v regionu pracovalo celkem se 403 uchazeči, kteří měli zájem o službu u Policie ČR. Z toho počtu jich pak do služebního poměru bylo přijato 97. Největší obtíže činilo uchazečům při přijímacím řízení psychologické vyšetření, které úspěšně absolvovalo zhruba 57 procent. Fyzické testy zvládla většina uchazečů bez obtíží. V ojedinělých případech se pak stalo, že zájemce nesplnil kritéria lékařského vyšetření nebo podmínku bezúhonnosti.

Z 60 procent byli v minulém roce zájemci o službu muži, po přijímacím řízení se jejich počet oproti ženám navýšil, a to na 74 procent. Úspěšnost žen při přijímacím řízení je tedy nižší než u mužů. Co se týče věku zájemců o policejní práci, byl medián 21 let. Počet zájemců o práci u Policie České republiky je ovlivněn jednotlivými úseky roku, nejvíce zájemců se hlásí každoročně v období od června do října, naopak nejnižší přísun uchazečů je v období zimních měsíců.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky práce u policie, Policie ČR, počet policistů, služební místa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zájemci o práci u policie pohoří nejčastěji u psychotestů. Fyzické testy zvládají uchazeči bez obtíží  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.