Na poslední cestě doprovodili svého nepsaného krále chodští dudáci. Antonín Konrády zemřel v sobotu 1. února ve věku třiadevadesáti let. Poslední rozloučení se konalo dnes, v sobotu 8. února, v arciděkanském kostele Nanebevzetí Panny Marie na domažlickém náměstí.
Se zpěvákem, muzikantem a zakladatelem proslulé dudácké kapely Antonínem Konrády se přišla rozloučit rodina, přátelé, členové chodských muzik a souborů i široká veřejnost.
Smuteční obřad ve zcela zaplněném kostele zahájil muzikant, člen Konrádyho dudácké muziky a přítel Jan Holoubek, který shrnul profesní i osobní život Antonína Konrádyho.
„Ať jsem byl kdekoliv v České republice, tak se lidem vždy při vzpomínkách na Antonína Konrádyho a jeho kapelu rozzářily oči a rozkvetl jim úsměv na tváři. Platilo to vždy a bude to platit stále. Když zemře člověk, vždy to zasáhne jeho rodinu. Ale aby po jeho odchodu zůstalo prázdné místo v celém městě, na celém Chodsku a na mnoha místech v celé vlasti, to je výjimečné," uvedl starosta města Domažlice Stanislav Antoš.
Kondolenci ministra kultury ČR Martina Baxy tlumočila a význam Antonína Konrádyho podtrhla i přítomná zástupkyně tohoto ministerstva.
V závěru obřadu přesun rakve se zemřelým do vozu pohřební služby doprovázeli svou hrou chodští dudáci, před kostelem pak shromáždění lidé zazpívali na poslední cestu Antonínu Konrádymu několik chodských písní.
Antonín Konrády se narodil 26. dubna 1931 v Domažlicích. Už v deseti letech hrál v kapele svého strýce. Jako dítě zažil nálety i osvobození Domažlic 5. května 1945, kdy u Lípy svobody vyhrávala právě Konrádyho kapela.
Posléze se vyučil radiomechanikem na odborné škole v Plzni. Na dudy se začal učit až před vojnou. Do té doby hrával na pozoun a harmoniku. Po povinné službě u armády pracoval u firmy Merkur a poté až do důchodu na poště jako radiomechanik. V roce 1955 založil s kamarádem Zdeňkem Bláhou slavnou Konrádyho dudáckou muziku. Se svou manželkou Vlastou měl dvě děti. V roce 2011 byl uvedený do Dvorany slávy hejtmana Plzeňského kraje za celoživotní přínos v oblasti folklorních tradic.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.