Po pravidelné lednové technické odstávce se opět otevřelo veřejnosti unikátní Plzeňské historické podzemí. Přístupné je každý den od 10 do 18 hodin. Procházka tajemným labyrintem nabízí mnohá překvapení, skrytá zákoutí, autentické nálezy a neobyčejná místa. Historické podzemí letos slaví 40. výročí svého otevření pro veřejnost a při této příležitosti se připravuje speciální dárek.
„Návštěvníkům zpřístupníme část chodeb, které ještě nikdy neměli možnost spatřit! Další informace brzy zveřejníme,“ říká Pavla Mášková, manažerka návštěvnických a obchodních služeb Plzeňského Prazdroje. Plzeňské historické podzemí je s délkou 13 km jedním z největších komplexů podzemních prostor u nás. Návštěvníci se poutavou a zábavnou formou dozví mnohé o vzniku a využití podzemí a také o životě ve středověku.
Prohlídky začínají v takzvané lednici, ve které se ukládal led. Nachází se ve vyšším patře sklepů, odkud voda z tajícího ledu stékala do nižších prostor spilek a ležáckých sklepů a ochlazovala je. Podzemní prostory sloužily nejen k výrobě piva, skladování potravin, ale také jako obranný systém během dob nepokojů. Byly hloubeny postupně od konce 13. až do 18. století, někde vznikly až tři patra vzájemně propojených sklepů. Součástí prohlídkového okruhu je 20 studní a jímek, které byly důležitým zdrojem vody, či vodárenská věž z 16. století – vzácná technická památka a nejlépe zachovaný objekt svého druhu v Čechách.
Historické podzemí je přístupné z Veleslavínovy ulice, z původního právovárečného domu z 15. století, ve kterém dnes sídlí také Pivovarské muzeum. Přímo v Pivovarském muzeu je v provozu Pivotéka s nabídkou téměř 140 druhů piv z více než 25 českých minipivovarů a také dárková prodejna.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.