Padesátka uměleckých portrétů z dílny talentovaných studentů a absolventů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) představuje světovému publiku významné ženy české historie i současnosti. Projekt České hrdinky už procestoval přes 30 zemí celého světa. Letos výstava, nad kterou přezvala záštitu Eva Pavlová, zamíří například do Tchaj-wanu nebo Kuvajtu.
„Máme velkou radost ze záštity paní Evy Pavlové pro výstavní projekt České hrdinky. Portréty českých žen, které dosáhly mimořádných úspěchů v různých profesních a tvůrčích oblastech, vypráví příběhy o nich samotných a zároveň o Česku. V autorském pojetí portrétů hrdinek se navíc odráží pohled mladé generace na jejich odkaz,“ říká generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.
Letos si například připomínáme 150. výročí narození české političky a feministky Františky Plamínkové, jejíž práci představuje projekt po celém světě „Představujeme ženy průkopnice i naše současné hrdinky. Projekt na svých cestách po světě připomíná, že v Česku ani leckde jinde nejsou ženská práva samozřejmostí a že jejich prosazování nás může propojovat,“ doplnila Jurková.
Projekt vznikl v ateliéru Didaktická ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ve spolupráci s Českými centry. „Nesmírně si vážíme záštity první dámy České republiky,“ říká vedoucí ateliéru Renáta Fučíková, která tuto výstavu iniciovala a se svými studenty ji také připravila. „Celá polovina světové populace stále volá po větším uznání svých práv a po lepším uplatnění. Jsem šťastná, že naše první dáma zahrnuje do své práce i péči o ženy, které potřebují podporu. Jsem hrdá na to, že náš soubor portrétů nazvaný České hrdinky vyvolává souhlasné reakce po celém světě a inspiruje další mladé výtvarníky, spisovatele a samozřejmě i běžné návštěvníky naší výstavy,“ doplnila.
V tomto roce se České hrdinky představí mimo jiné na Tchaj-wanu a v Kuvajtu.
Projekt se v roce 2020 dočkal také knižního zpracování. Na textové podobě projektu se podílely spisovatelka Kateřina Tučková a historička Lenka Křížová, které zpracovaly životní osudy vybraných osobností. Publikace získala také ocenění Zlatá stuha, které je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce.
Výstavu si prohlédli lidé už ve více než 30 zemích celého světa, např. v USA, Jižní Koreji, Japonsku, Hongkongu, Egyptě, Izraeli, Gruzii, Ukrajině, Rumunsku, Polsku, Nizozemsku, Bulharsku a v řadě dalších zemí.
„Úspěch Českých hrdinek spočívá v kombinaci několika aspektů – tematizování životních příběhů zajímavých žen a zprostředkování tématu ženské rovnoprávnosti v regionech, kde jde o navýsost aktuální téma, dále v jednoduchém, ale atraktivním zpracování plakátů a také v tom, že se jedná o práce mladých začínajících autorek a autorů. Jsme proto moc rádi, že výstavu můžeme prostřednictvím sítě našich poboček i zastupitelských úřadů šířit po světě,“ dodala Hana Pištorová, která má v Českých centrech projekt Českých hrdinek na starost.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.