Klatovské rybářství dostalo od ministerstva zemědělství (MZe) první peníze za likvidaci desetitisíců kusů drůbeže ve dvou chovech na Klatovsku. V Myslívě muselo kvůli ptačí chřipce počátkem loňského října zlikvidovat 27 000 kusů a v Nalžovských Horách pak v polovině listopadu dalších 18 000, v obou případech hlavně kachen. Firmě vznikly škody přes deset milionů korun. Do obou chovů už začala umísťovat nové ptáky, ale jejich počty výrazně omezí.
„Klatovské rybářství požádalo o náhradu 8. října za hospodářství Myslív, kterou následně doplnilo o další podklady. Na základě této žádosti jsme jim poskytli 2. prosince zálohu na náhradu ve výši jeden milion korun," řekl mluvčí MZe Vojtěch Bílý a potvrdil to ředitel firmy Václav Voráček. Žádost o zálohu na náhradu chovu v Nalžovských Horách obdrželo MZe 13. ledna a ještě ji neposuzovalo.
Počátkem října požádali rybáři o uhrazení výdajů za odstranění mrtvých zvířat, očistu a dezinfekci farmy v Myslívě. Zaplatili za to přes jeden milion korun, což jim MZe vyplatilo v prosinci. Podle Voráčka dosáhly podle znaleckého posudku škody za likvidaci celého chovu a ušlý zisk kolem šesti milionů korun, o jejich vyplacení zatím MZe nerozhodlo.
V Nalžovských Horách jsou náklady na likvidaci zvířat a dezinfekci také kolem jednoho milionu korun. „Za utracená zvířata a ušlý zisk je to čtyři až pět milionů korun. Znalecký posudek by měl být do konce ledna. Hned po jeho obdržení se vydáme na ministerstvo za úřednicí, aby nám řekla, zda máme všechny podklady pohromadě. Aby se to neprodlužovalo," uvedl Voráček.
Do několikrát vydezinfikovaného chovu v Myslívě už se vrací kachny. „Máme za sebou zkušební odchov tisícovky bílých kachen pod veterinární kontrolou. Dělali jsme tam stěry, odběry a všechno vyhovuje. Už tam můžeme nastolit běžný režim," řekl ředitel. Firma tam dováží další kachny, ale jejich stavy sníží zhruba na polovinu. Určitě tam budou znovu divoké kachny, protože tam jsou líhně. Bažanty a orebice zřejmě rybáři umístí do jiných odchoven, aby se tam nepotkávali. „Nebudeme využívat všechny místnosti. Oddělíme to prostorově i druhově," řekl.
Stejně bude firma postupovat také v Nalžovských Horách, kde už zahájila zkušební odchovy a dělá stěry a rozbory. „Ale ještě tam nemáme rozhodnutí o tom, že jsme nákazyprostí a že tam můžeme mít běžný režim," uvedl. Stavy se tam sníží také zhruba na polovinu.
Klatovské rybářství teď veškeré nákupy nových kachen platí ze svého a čeká na náhrady od státu. „Doufáme, že je dostaneme ve stoprocentní výši," uvedl Voráček. Podle něj jsou v ČR zaměřené na chov divokých kachen jen tři nebo čtyři subjekty.
Už v době objevení viru krajští veterináři uvedli, že protinákazová opatření měla firma velmi dobrá, ale problémem jsou sousední velké rybníky, kam mohou létat volně žijící nakažení vodní ptáci. „V obou chovech najedeme na ještě přísnější režim nadto, co už máme," řekl Voráček. Pracovníci budou mít speciální obuv i oblečení do každé odchovny, kterou bude mít na starosti konkrétní zaměstnanec. „Ale stoprocentní jistotu, že to znovu nepřijde, nemáme," uvedl. V obou chovech je minimum lidí, méně už jich tam být nemůže; v Myslívě do deseti, v Nalžovských Horách dva.
Podle dřívějších informací loni MZe vyčlenilo na náklady a ztráty spojené s ptačí chřipkou 241 milionů Kč. „Loni jsme poskytli chovatelům v souvislosti s výskytem nebezpečné nákazy ve velkochovech 140 milionů Kč," dodal Bílý.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.