Úchvatné oranžové červánky zalily v úterý ráno po dobu několika málo minut oblohu při východu slunce. Jak vlastně tento nesmírně populární a spektakulární meteorologický jev vzniká? A co ranní červánky signalizují pro následující vývoj počasí? Nádherných rudě zbarvených červánků jsme se nakonec dočkali i v úterý v podvečer po západu slunce. Opět to byla úžasná podívaná.
Podle meteorologů jsou na rozdíl od večerních červánků ty ranní méně časté. Vznikají zejména v létě. Ale objevují se o během zimního období, jako tomu bylo během dnešního mrazivého rána. Po větrnější noci se v atmosféře nachází velké množství zvířeného prachu. Vlivem poklesu teploty vodní páry kondenzují v podobě ledových krystalků na částečkách prachu. Když sluneční paprsky ozařují tyto krystalky, dochází v nich k lomu a rozptylu světla a obloha se pozorovateli jeví barevně. Současně je možné na obloze často pozorovat tzv. beránky.
Jestliže jsou na obloze při východu slunce červánky, znamená to, že dorazí mraky a bude pršet. Pokud se naopak objeví večer, jsou předzvěstí krásně jasné oblohy. To potvrzuje i známá česká pranostika, která říká, že ranní červánky stáhnou moldánky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.