Přesně před pěti lety se v plzeňské zoo narodila samice šimpanze učenlivého. Cailu si ošetřovatelé i návštěvníci okamžitě zamilovali. V českých zahradách jsou totiž úspěšné odchovy poměrně vzácné a jen v Plzni na tento den čekali dlouhých 17 let. O to větší radost vypukla na sklonku roku 2023, kdy přišel na svět samec Dumay. Jenže jak už to bývá, starší Caila si brzy začala říkat o pozornost a chtěla si s drobným mládětem hrát. Její doprošování se ale bylo poměrně agresivní.
Novoroční poklad plzeňské zoologické zahrady slaví páté narozeniny. Samice Caila byla v pořadí třetím úspěšně odchovaným mládětem v historii zoologické zahrady. V sobotu také oslavil rok svého života i sameček Dumay. Pro obě matky šlo o prvoodchovy, přičemž v posledním případě to byla opravdu rarita. Matce bylo v té době už šestatřicetilet let. V přepočtu na lidské roky to dělá pětapadesát let.
„Samice Maria přicestovala do plzeňské zoo v roce 2015 ze Španělska, jako chovná samice pro původního samce Baska. Mariina cesta k mláděti nebyla vůbec jednoduchá. Již ve Španělsku měla několik nezdařilých porodů a ani Plzni se jí jeden takový v roce 2018 nevyhnul. Od tohoto roku se samice potýkala s problémy reprodukčního cyklu a my jsme přestali doufat, že se jednou stane zasloužilou matkou. Vše se ale změnilo příchodem nového samce Siriho, který o samici začal projevovat zájem,“ popisují ošetřovatelé Monika Nováková a Tomáš Krbeček.
V červnu už ošetřovatelé věděli, že vše klaplo a mohou se těšit na mládě. První termín vycházel na začátek prosince, Maria se je ale rozhodla napínat ještě dalších 28 dní. Samotný porod proběhl nečekaně rychle a za přítomnosti všech členů skupiny. „První dny po porodu nás nervozita ještě z podstatného důvodu neopustila. Samice je téměř hluchá a slyšet svoje mládě je jako u většiny zvířat velice důležité. Naštěstí se samice role matky ujala velice zodpovědně a o malého Dumaye se začala láskyplně starat. Jediným nečekaným problémem byla čtyřletá Caila, která velice násilně naléhala na kontakt s novým přírůstkem. Maria pod tíživým tlakem vyvolávala konflikty a začala ztrácet chlupy,“ popisují ošetřovatelé.
Pro odborníky bylo velice zajímavé pozorovat, jak se šimpanzí tlupa s celou situací vyrovná. Caila je totiž mládě alfa samice Zedonji a každý odpor ze strany staré Marii se zvrtl v potyčku. „Maria tak začala hledat novou taktiku, jak Dumaye před neodbytnou Cailou uchránit, a to tak, že ona samotná bude Cailu vyzývat ke hře, a tím odpoutá pozornost od svého mláděte. Celá situace se tak zklidnila a samotná Caila po několika měsících začala k Dumayovi přistupovat klidněji,“ prozrazují.
Při porovnání vývoje Caily a Dumaye byla Caila hodně napřed. Již v několika týdnech zvládala sedět a po několika měsících aktivně používala zadní nohy a ochutnávala pevnou stravu. Dumay byl s poznáváním světa trochu pomalejší a dával si na čas. To nejspíš i kvůli matce, která mládě, možná právě kvůli svému handicapu, držela dlouhé měsíce v objetí. „Nyní Dumaye pouští na stále větší vzdálenosti a malý sameček tak dohání, co za těch pár měsíců nestihl. A my se těšíme z jeho dalších pokroků,“ uzavírají ošetřovatelé.
Plzeňská tlupa má v současnosti sedm členů. Jednoho dospělého samce, čtyři samice a dvě mláďata. Šimpanzi dospívají zhruba ve věku 10 let. V lidské péči se dožívají 50 let i více.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.