Letos v květnu oslavil elegantní levhart své 20. narozeniny. Tím se stal v plzeňské zoologické zahradě i věkovým rekordmanem. Starší kočkovitou šelmu tam totiž dosud neměli. Jenže s věkem přišly i zdravotní komplikace, kterým Nanschan nakonec podlehl. V Plzni se stal zakladatelem chovu a dosud tam žije jeho vnučka Mira.
„Život nepřináší jen samé dobré zprávy. Na zdravotní komplikace v pokročilém věku 20 let a 7 měsíců uhynul krátce před Vánocemi samec irbise horského Nanschan. V Plzni prožil 20 let života a stal se zakladatelem chovu,“ informoval mluvčí zahrady Martin Vobruba. Hranice 20 let odpovídá lidským sto rokům. Vyššího věku se velké kočkovité šelmy v lidské péči dožívají jen výjimečně.
Nanschan do Plzně přicestoval v listopadu 2004 z berlínské zahrady a stal se spolu se svým dvojčetem Makanem prvním sněžným levhartem v historii plzeňské zoologické zahrady. „S družkou Jamilou se stal třikrát otcem celkem čtyř mláďat a po světě má několik vnoučat,“ prozradil Vobruba. V Zoo Plzeň aktuálně žije jeho vnučka Mira.
Irbis je blízký příbuzný levharta, jaguára, tygra a lva. Jde o samotářská a plachá zvířata. Vyskytují se v horách ve východní a jižní Asii, čili v Pákistánu, Číně, Indii, Nepálu a Mongolsku. Kočky s hustým šedým kožichem dokáží skočit až 15 metrů, přičemž rovnováhu udržují dlouhým ocasem. Samci dorůstají až ke dvěma metrům a vážit mohou zhruba 50 kilo.
V současné době je levhart sněžný na seznamu ohrožených druhů. Na jejich úbytcích mají velký podíl pytláci, jenž je loví pro jejich kožich a kosti, které využívá tradiční asijská medicína. Jako škodnou je loví také pastevci. Elegantní zvířata spatří návštěvníci plzeňské zahrady ve skalních voliérách z vyhlídky na terase u statku Lüftnerka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.