Objev takzvaného altermagnetismu, na jehož potvrzení se podíleli plzeňští výzkumníci z centra NTC při Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU), zařadil prestižní časopis Science mezi letošní největší vědecké události ve fyzice. Science je jeden z nejuznávanějších vědeckých časopisů světa a je známý publikováním špičkových výzkumů.
„Výzkum altermagnetismu otevírá nové možnosti v oblasti informačních technologií, například pro vývoj efektivnějších polovodičů a supravodičů. Je to objev s obrovským potenciálem,“ zdůrazňuje profesor Ján Minár z NTC, který spolu s týmem přispěl ke studii.
Hlavním přínosem plzeňského týmu je úzké propojení experimentálního a teoretického přístupu. „Experimentální potvrzení této nové fáze magnetismu bylo možné díky využití pokročilých technologií, včetně fotoelektronového emisního spektrometru, který umožňuje detailní zkoumání elektronové struktury materiálů,“ uvedla mluvčí univerzity Andrea Čandová s tím, altermagnety představují třetí, zcela novou větev magnetismu, která kombinuje výhody feromagnetů a antiferomagnetů.
Lze tak říct, že tento průlom boří tradiční dělení magnetismu na dvě známé kategorie – silné feromagnety, využívané například v IT k modulaci elektrického proudu, a antiferomagnety, které sice nevytvářejí nežádoucí pole, ale jejich praktické využití je omezené.
Science, jeden z nejuznávanějších vědeckých časopisů světa, je známý publikováním špičkových výzkumů i každoročním výběrem průlomových objevů. „Když se podíváte na autory oceněného článku, velká část z nich působí na českých univerzitách a výzkumných ústavech. Jsem nesmírně hrdý, že díky Janovi Minárovi, Sunilovi Dsouzovi a Zdeňkovi Jansovi je ve vybrané studii zastoupena i Západočeská univerzita v Plzni. Je to důkaz toho, že česká věda má své místo na světové vědecké mapě, a proto je důležité ji maximálně podporovat,“ dodává Petr Kavalíř ředitel výzkumného ústavu NTC při ZČU.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.