K překvapení všech plzeňských chovatelů snesla čtyřiadvacetiletá samice želvy obrovské další várku vajec. K první snůšce 31 vajec přidala přesně po měsíci dalších deset. Teraristé už vejce odebrali a vložili do inkubátoru, aby nad nimi měli lepší kontrolu. Pokud se mláďata vylíhnou a podaří se je odchovat, bude to pro Zoo Plzeň celosvětová senzace!
„Chovná samice želvy obrovské nečekala na výsledek své první snůšky a přidala druhou! Nakladla totiž dalších 10 vajec. Je to přesně měsíc od unikátní snůšky 31 vajec. Jejich hmotnost se pohybuje v rozmezí 71 – 75 gramů,“ informoval mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.
První letošní snůšku nakladla želva 17. října v podvečerních hodinách. Od těch ostatních se ale lišila. „Byla totiž nakladena naráz a samicí pečlivě zahrabána. Vejce teraristé odebrali a vložili pro lepší kontrolu do inkubátoru,“ uvedl kurátor plazů Ondřej Trávníček.
Pokud vše půjde dobře, mláďata by se měla začít líhnout přibližně za 120 dní. Odchov v zoologických zahradách je minimálně v Evropě značně unikátní. „Držte nám palce. V případě odchovu by se jednalo o celosvětovou senzaci,“ zdůraznil Trávníček.
Zahrada aktuálně chová čtyřiadvacetiletou samici a tři stejně staré samce želv obrovských. „Zajímavostí je, že v mezidobí byly pořízeny dvě další dospívající samice, takže budoucnost může jen a jen překvapovat,“ doplnil Vobruba.
Želvy obrovské jsou se svými až 200 kilogramy a délkou krunýře 120 centimetrů spolu se želvami sloními největšími suchozemskými želvami. Pochází z atolu Aldabra v blízkosti Seychel a dožívají se nejméně 120 let. Zajímavostí je, že letos má na ostrově Svaté Heleny 192. narozeniny samec želvy obrovské Jonathan, který je považovaný za nejstarší želvu na světě. Želvy obrovské označují biologové jako takzvané ekosystémové inženýry, jelikož mají zásadní vliv na podobu okolní krajiny.
Kdysi žily velké želvy hojně na většině ostrovů západního Indického oceánu. Mořeplavci i kolonisté je ale v obrovských počtech chytali jako vydatný zdroj masa. Do 19. století zmizely odevšad kromě neobydleného atolu Aldabra. Dnes jsou želvy obrovské chráněné, daří se je množit v záchranných chovech a byly vysazeny na některé další ostrovy jako náhrada za původní vyhubené druhy.Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.