Plzeňští zastupitelé schválili novou energetickou koncepci do roku 2030, jejím cílem je posílení energetické soběstačnosti západočeské metropole. Dokument se zabývá například tím, jak snížit energetickou náročnost stovek městských budov, jak se adaptovat na změnu klimatu i na efektivní využití odpadů.
„Koncepce ukazuje postupy a procesy, jimiž se má město v příštích letech řídit, aby v oblasti energetického hospodaření postupovalo hospodárně i ekologicky. Vždyť Plzeň a její příspěvkové organizace spravují celkem 450 objektů a také soustavu veřejného osvětlení, takže je tady určitě velký potenciál k tomu, jak dosáhnout energetických úspor,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký (ANO)
Město počítá s rozvojem fotovoltaických elektráren na městských objektech i s budováním komunitní energetiky, tedy vlastních zdrojů energie. „Ukázalo se, že naše objekty mají značný potenciál pro toto řešení, a tak mohou být energeticky soběstačné a přebytky mohou být využity i jinými subjekty,“ uvedl radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Daniel Kůs (Piráti).
Podle něj je koncepce připravena tak, aby vytyčené cíle zasadila do evropského a národního energetického konceptu. „Budeme využívat chytré systémy a automatizaci pro řízení spotřeby energie v budovách a veřejném osvětlení. A instalovat senzory, které detekují přítomnost a denní světlo, optimalizují vytápění, chlazení i osvětlení podle aktuální potřeby," vysvětlil Kůs. Město dále připravuje instalaci technologií, které umí řídit přebytky energie z obnovitelných zdrojů a dálkové odečty.
Díky schválené koncepci, která popisuje také finanční krytí, může Plzeň lépe získat dotace na evropské i státní úrovni.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.