sobota 11. července 2020 Olga

Nájemcům nebytových prostor i městských bytů Plzeň pomůže s placením nájemného

Až o 90 dnů později mohou zaplatit nájem podnikatelé i neziskové organizace, které mají pronajaté městské nebytové prostory. S ohledem na nouzový stav v České republice vyhlášený kvůli šíření onemocnění covid-19 to schválila Rada města Plzně.

Radní se také shodli na tom, že počínaje obdobím od března město nebude ukončovat ani vypovídat nájemní smlouvy z důvodu pozdních úhrad jednotlivých plateb nájemného ani účtovat úroky z prodlení.

„Tímto krokem dáváme jistotu všem našim nájemníkům, že se nedostanou do prodlení se splatností nájemného a nebudou nuceni z tohoto důvodu nebytové prostory opouštět. Následně je třeba vyčkat, jak dlouho krize potrvá, jak dlouhá a omezující budou opatření vlády, a k jakým subvenčním krokům následně stát přistoupí,“ uvedl radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf (ODS). 

Město bude nejdříve reagovat na kroky a opatření vlády, až poté bude situaci dále řešit. „Opatření, která následně můžeme poskytnout, jsou splátkové kalendáře, sleva na nájemném, jeho dočasné snížení, odpuštění poplatku a úroku z prodlení a časově omezené odpuštění nájemného,“ vysvětlil Šlouf. 

Nebytovými prostory se v tomto případě rozumí prostory sloužící k podnikání nebo pronajaté neziskovým organizacím. Nejde o pronájmy reklamních zařízení, garáží, parkovacích stání, střech, pozemků, fasád či společných prostor v domech.

Radní doplnil, že město bude obdobně posuzovat i situaci nájemců v městských bytech, kdy se bude opět citlivě zvažovat ukončování nájmu s ohledem na současnou situaci a upřednostňovat individuální řešení uzavíráním splátkových kalendářů na dluhy na nájemném, odpouštění úroků z prodlení při opožděných platbách nájemného. „Rozhodně není naším cílem mít ze současných nájemců bytů bezdomovce a vlastnit nebytové prostory zející prázdnotou,“ dodal radní.

„Město Plzeň situaci monitoruje, bude se snažit zaměstnavatelům a živnostníkům nabídnout další úlevy a kompenzace tak, aby nedošlo k jejich trvalému uzavření a prudkému nárůstu regionální nezaměstnanosti. Snažíme se situaci řešit tak, aby malé firmy a živnostníci nemuseli opouštět městské nebytové prostory,“ vysvětlil radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola (ANO).

Proto Plzeň dále také poskytne těm, kteří byli nuceni zavřít obchody a pokud to neudělá stát, slevu 100 procent na nájemném. Jde o odpuštění nájmu po dobu trvání nouzového opatření. Následně město upraví výši nájmu po dobu tří měsíců na 50 procent původní částky. „Těm, kteří mohli a měli otevřeno, ale měli sníženou poptávku, bude po dobu opatření, tedy pokud to neudělá stát, přiznána sleva ve výši 50 procent a následně upravena výše nájemného po dobu 3 měsíců na 75 procent,“ vysvětlil radní David Šlouf.

Stejnou metodiku budou postupovat i příspěvkové organizace zřizované městem, které mají podnájemní smlouvy s dalšími subjekty.

Podobnou pomoc by uvítli i podnikatelé, kteří mají své nebytové prostory pronajaté od soukromých subjektů. U nich ovšem s takovým nápadem ve většině případů nemají šanci pochodit. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Štítky magistrát, nájem, podnikatelé, nájemné, David Šlouf, Vlastimil Gola

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.