sobota 11. července 2020 Olga

Nastávající maminku děsí představa, že bude rodit v roušce a bez přítomnosti partnera

Děsí mě představa, že bych měla rodit s rouškou na obličeji, říká nastávající maminka Nikola Velkoborská z Klatov. A radost rozhodně nemá ani z toho, že u porodu zřejmě nebude mít ani svého partnera. Svěřila se nám s tím, jak prožívá mateřskou dovolenou v době koronavirové.

Na mateřskou dovolenou nastoupila novinářka Nikola těsně před zavedením vládních omezení. „Myslela jsem si, že si konečně svůj volný čas ještě před narozením dítěte trošku příjemně užiji. Těšila jsem se například na posezení s kamarádkami na kafíčku, chtěla jsem chodit po obchodech a vybírat si poslední věci do výbavičky. Místo toho nemůžu nic, jsem zavřená sama doma, nemůžu navštěvovat rodinu, ani kamarádky, maximálně se můžu jít někam ven na chvíli projít, ale to mě samotnou moc nebaví. Můj partner se vrací z práce až kolem půl deváté večer,“ říká smutně Nikola Velkoborská.

Hodně budoucí maminku mrzí zavřené obchody, i když nakupovat samozřejmě může i na internetu a řadu věcí do výbavičky už si takto objednala. „Jsou ale věci, které si prostě chcete osahat a vyzkoušet, než je koupíte. Měla jsme vyhlédnutou matraci do postýlky, což je dost důležitá věc. Ten obchod je zavřený a na internetu jsem tuto matraci, kterou jsem si představovala, vůbec nenašla. Buď jsou předražené, nebo tam chybí údaj, jak je silná. Čekám tedy, zda se obchody otevřou ještě před tím než půjdu do porodnice. Termín mám 4. května. Když se obchody neotevřou, budu nucena si to objednat všechno přes internet, včetně té matrace.“

Těžko se mladá žena vyrovnání s faktem, že v současné době porodnice neumožňují tatínkům přítomnost u samotného porodu. Porodnice to zakazovaly postupně, Klatovská nemocnice, kde bude Nikola rodit, vyhlásila tento zákaz ještě před plošným nařízením od vlády. „Kdyby udělali nějakou výjimku, bylo by to dobré. Budu rodit poprvé a samozřejmě vím, že se v porodnici na ten porod někdy i docela dlouho čeká. V tu chvíli je tam samozřejmě ten partner tou největší oporou. Maminka tam není sama, má tam někoho, kdo jí pomůže z postele, na postel, z míče, do vany. Partnera jsem samozřejmě u porodu mít chtěla a doufám, že se to ještě změní. Děsí mě to, že bych měla rodit v roušce. Špatně se mi v ní dýchá,“ říká Nikola.   

Dlouho se atraktivní nastávající maminka těšila na to, že nechá u profesionálního fotografa udělat hezké těhotenské fotografie. „Plánovala jsme to řadu měsíců, ale kvůli vyhlášení nouzového stavu jsem o to focení přišla. Bohužel jsem tak přišla o památku na těhotenství, kdy se nemusím stydět za svoji postavu, opravdu jsem se na to focení těšila,“ uvedla zklamaně.   

Stejně jako většina národa si i Nikola doma zkoušela ušít vlastní roušky. „Docela se mi to povedlo, ale od babičky, která je profesionálkou jsme dostala dostatečnou zásobu pro sebe i mého partnera. Ten je využívá i pro své pracovní cesty, kdy vozí přes hranice do Německa dřevo. „Je vybaven ochrannými prostředky. Ještě nedávno mu kvůli tomu Němci říkali, ať si to sundá a neděsí lidi. Teď už změnili názor. Já osobně nemám strach z toho, že bych se někde venku mohla nakazit,“ dodala Nikola Velkoborská.   

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Štítky porod, mateřská dovolená, koronavirus, nastávající maminka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lenka Fenclová

????‍♀️ Tohle muze resit jedine idiot, ktery si asi nevazi toho, co ma... Resit takovou hovadinu, jako je rouska na ksichte a chlap u porodu??? Rozmazlenost! Kdyby resila obavy o zdravi v tehle dobe...

úterý, 31. března 2020, 00:58

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.