Po změně provozovatele opět otevírá široké veřejnosti i návštěvníkům Semlerovy rezidence stylová kavárna Café Semler. Nachází se v přízemí budovy od slavného architekta Adolfa Loose na Klatovské třídě 110 v Plzni. Noví provozovatelé slibují kromě výborné kávy menu z regionálních a sezónních surovin, a především vyhlášené vlastní domácí zákusky a dezerty.
Stylový interiér kavárny navrhli architekti Jaromír Veselák a Jan Toman, kteří se inspirovali právě architektem Adolfem Loosem, jenž kombinoval luxusní prvky s přírodními materiály a často také v interiéru použil výrazné barvy. Kavárna je zařízena v kombinaci červené a šedé barvy s přírodním obložením z dubu, ze kterého je vyroben i nábytek.
Celému prostoru kavárny dominuje svatební fotografie Adolfa Loose a jeho třetí ženy Kláry Beckové, centrem kavárny je bar obložený zbytky původních dveří z domu, které jsou poskládány ve stylu ‚patchwork‘. Stejný prvek je použit také v návštěvnickém centru na obklad pultu recepce. Dvojice zmíněných architektů stojí nejen za interiérem kavárny, ale i za aktuální podobou návštěvnických prostor v Semlerově rezidenci.
Noví provozovatelé kavárny vzešli z výběrového řízení a slibují hostům zachování kouzla prvorepublikové architektury, ale v moderním pojetí. „Chystáme nejen vynikající kávu, široký sortiment nealkoholických i alkoholických nápojů, ale také nabídku vlastních lahodných zákusků, snídaní, sladkých jídel a lehkých bistro pokrmů,“ zvou noví provozovatelé, provozní Pavel Urban a cukrářka Lucie Tischlerová Kinclová. Právě Lucie Tischlerová Kinclová má bohaté zkušenosti s výrobou domácích dezertů díky svému projektu Výjimečné dorty. Kavárna je přístupná široké veřejnosti, není tedy třeba jít na prohlídku historického interiéru.
„Historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, který byl v letech 1933–1934 vestavěn do původního bytového domu, patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Vznikl na základě konceptu Adolfa Loose z roku 1932, který do podoby projektu rozpracoval Loosův žák a někdejší spolupracovník Heinrich Kulka," říká mluvčí Západočeské galerie v Plzni Kateřina Štulc Modrá.
Velmi rozsáhlý byt nemá klasická podlaží; jeho jednotlivé prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení, tzv. Raumplan, navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily v Praze a představuje určité symbolické završení architektovy činnosti v Plzni i Čechách vůbec. Mezi lety 2012–2022 se uskutečnilo kompletní restaurování interiéru a oprava domu. Semlerovu rezidenci spravuje Západočeská galerie v Plzni.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.