Velké manévry se děly v bobřím mokřadu v Plzni na Valše. Kvůli úniku plynu v potrubí pod vodní plochou museli ochránci přírody vodu vypustit. Na akci se kromě nich podíleli i hasiči. Plynaři na místo nastoupili v pondělí a systematicky pracovali na opravě. Nutné bylo zajistit, aby nedošlo k ohrožení chráněného živočicha i samotného mokřadu.
S cíleným vypouštěním a regulací vody v bobřím mokřadu začali ekologové už o víkendu. „Důvodem snížení vodní hladiny na minimum je zjištěný únik plynu na vysokotlakém plynovém potrubí vedoucím v zemi pod mokřadem,“ vysvětlil Karel Makoň z plzeňského Dobrovolného ekologického spolku ochrana ptactva (DESOP).
Podle jeho slov to byla mimořádná akce většího rozsahu a bylo zapotřebí vše pečlivě naplánovat a umožnit plynařům a jejich technice bezpečný přístup k plynovodu. „Přičemž každý ví, co má dělat, a to tak, aby bylo možné mokřad opět co nejdříve napustit. Navíc nikdo nezpochybňoval jak termín realizace akce, tak ani přítomnost bobra či nutnost zachování samotného mokřadu! Ani to, že najít a odstranit únik na vysokotlakém potrubí plynovodu ve dně vodní plochy zhruba dva metry pod zemí, nebude žádná legrace,“ zdůrazňuje Makoň.
Stále byli také v kontaktu s vodohospodáři, energetiky i orgánem ochrany přírody. Vypouštění mokřadu využili také k úklidu odpadků, které tam přinesla voda. Opravit plynovod se nakonec podařilo velmi rychle a už v úterý bylo hotovo. „Nebylo to vůbec snadné, ale vše se podařilo v rekordně krátkém čase, tak aby mohl být mokřad opět co nejdříve napuštěn a plnil svoji funkci. Koneckonců o znovu napuštění mokřadu už od soboty, co jsme boří hráz cíleně snížili, usiloval i sám bobr. Podle záznamu z fotopastí každý večer nelenil a snažil se trhlinu v hrázi ucpat," doplnil Makoň.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.