Počasí dnes17 °C, zítra19 °C
Pátek 14. června 2024  |  Svátek má Roland
Bez reklam

Město investuje stovky milionů do opravy zóny DEPO2015 a kulturního domu Peklo

Plzeň opraví za čtvrt miliardy korun kulturní a kreativní centrum DEPO2015, tedy bývalé garáže a opravny autobusů a trolejbusů. Dalších zhruba 500 milionů investuje město do památkově chráněného sálu kulturního domu Peklo, dříve dělnického domu. Opravy první ze dvou hal depa začnou nejpozději v říjnu, obnova Pekla už se projektuje.

V DEPO2015 obnoví město střechu, plášť budovy, okna a skleněnou kupoli i vnitřní výmalbu. „Letos 1. října se musí předávat staveniště. V tuto chvíli máme připraveno 130 milionů korun. První fáze bude trvat rok," přiblížil náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti). V navazující etapě opraví vnitřní infrastrukturu. „Takže vyměníme střechu a plášť jedné budovy, potom druhé haly a hned poté začneme kutat uvnitř," popisuje náměstek.

Město začne s trolejbusovou halou, kde jsou výstavní prostory, kreativní dílny a kavárna. Provoz oblíbené kreativní zóny práce neomezí. Po uzavření první haly se část provozu přemístí do druhé a část ven. „Po dokončení první budovy se zas přesune zpět a můžeme zahájit opravu druhé haly," uvedl Bosák. Pokud přijdou další peníze z přebytku, s čímž se počítá, mohou se souběžně rekonstruovat sítě uvnitř haly.

Projekt, do něhož mělo jít podle minulého vedení radnice přes miliardu korun, se podle Bosáka výrazně zlevnil. Hlavně tím, že se nebude opravovat celá Presslova ulice včetně sítí a kanalizace depa se napojí do bližší křižovatky.

Projekt obnovy Pekla by měl být už letos

„Na Peklo máme letos 30 milionů na projekt, který by mohl být v polovině roku. Poté se bude žádat o stavební povolení a samotná realizace by měla začít za rok. V rozpočtových výhledech máme na první část zhruba 500 milionů," řekl náměstek. Plzeňský ateliér Soukup Opl Švehla, který se orientuje na rekonstrukce památek, zpracovává harmonogram a plán restaurování historicky hodnotných částí. „První část bude jenom sál a přilehlá budova, možná něco v horní části," sdělil Bosák. Město chce, aby se z vzácného objektu zachovalo co nejvíc.

Pattonovo muzeum přesune město do budovy Klatovská 19, kterou roku 2025 opraví za 200 milionů korun. Projekt, jehož součástí je i zpřístupnění unikátních Loosových interiérů, se teď zpracovává, město už má 70milionovou dotaci na brownfieldy a brzy vyhlásí soutěž na dodavatele.

Na druhou část Pekla, tedy opticky větší, ale hmotou menší přístavbu, kde je teď muzeum Patton Memorial Pilsen, bude architektonická soutěž. „Je to vymyšlené tak, aby se objekty daly provozně i stavebně oddělit s tím, že na jedné straně už mohou lidé tancovat a bavit se a druhou stranu budou stavbaři dodělávat," sdělil. Bosák nedokázal odhadnout, zda bude druhá etapa levnější, nebo dražší než sál. Architekti mohou přijít se zajímavým řešením, které se stane chloubou Plzně. „A my řekne: sice je to dražší, ale bude to tak významné vylepšení města, a my do toho jdeme. Ale to už bude spíš pro naše nástupce na radnici," dodal.

Celkové náklady na Peklo včetně parkování a prostoru kolem by měly být kolem miliardy korun. Stavba bude postupovat po etapách. „Pokud se naformulují správné potřeby města, tak se dotace najdou. Je to ryze veřejně prospěšná akce. A hlavně zachraňujeme památku, která má historickou a sentimentální hodnotu pro občany města," dodal Bosák,

Ohodnoť článek

Autoři | Foto DEPO2015

Štítky DEPO2015, obnova kulturní památky, KD Peklo, Peklo, obnova Pekla, rekonstrukce, investice

Město investuje stovky milionů do opravy zóny DEPO2015 a kulturního domu Peklo  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.