Počasí dnes18 °C, zítra19 °C
Pátek 14. června 2024  |  Svátek má Roland
Bez reklam

Žalobce zrušil stíhání tureckého prodavače kebabu, který vyvěsil protižidovské plakáty

Státní zástupce zrušil stíhání pětatřicetiletého muže, kterého policie minulý týden obvinila z hanobení národa, rasy a etnické nebo jiné skupiny osob. Majitel kebabu v Kopeckého sadech v centru Plzně vyzdobil vchod plakáty s provokativními nápisy. Původně mu hrozily až dva roky vězení. Podle židovské obce verdikt není dobrým signálem, stíhání by podle předsedy plzeňské židovské obce Jiřího Löwyho mohlo odradit ostatní od podobných projevů.

„Státní zástupce zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání tureckého občana spočívající v tom, že umístil v místě svého podnikání cedule komentující historické momenty židovského národa a nápisy kritizující světové mocnosti. V jednání obviněného, byť jde v dobovém kontextu o specifickou “výzdobu” provozovny, nelze shledat ani stíhaný trestný čin, ani jiný trestný čin podle trestního zákoníku,“ informovala náměstkyně okresního státního zástupce Ivana Hostašová.

Současně upřesnila, že muž byl obviněn výhradně pro umístění svých názorů v provozovně, žádných jiných vyjádření jeho názorů se usnesení o zahájení trestního stíhání netýkalo. Kousek od prodejny kebabu je vstup do staré plzeňské synagogy a jen o pár set metrů dál je Velká synagoga.

Jiří Löwy: Není to dobrý signál

„Nadšený z toho nejsem. Byla možnost v tomto případě udělat 'tytyty', tohle se tady nedělá. Když stát, který by to měl sledovat, řekne, že to není trestný čin, tak to není dobrý signál. Doufejme, že to utichne, že šlo o jediný výkřik a ostatní se nebudou přidávat, snad," řekl Jiří Löwy novinářům. Podle Löwyho by stíhání prodejce kebabu mohlo zastrašit ostatní, kteří by se chtěli podobně projevovat. „Ostatní, kteří mají strach, že něco porušili a že mohou být vyhoštěni, se toho mohou chytit a mohou podle něj (prodejce kebabu) psát nějaké agresivní výzvy, protože budou vědět, že za to nebudou postiženi," myslí si.

Podle Löwyho se zatím nikdo z ostatních prodavačů kebabů, muslimů či Turků, kteří žijí v Plzni, k cizinci obviněnému policií nepřidal. „Nevím o ničem takovém, spíše naopak, protože třeba prodejci vedle synagogy mi řekli, že jsou z toho všichni nešťastní a že nám drží palce," uvedl

O obvinění muže z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob policie informovala před týdnem na síti X. Prodavač, který plakát vyvěsil, se netajil negativním názorem na Izrael. „Tito Židé jsou lidé, kteří zabíjeli i proroky jako ovce. Z tohoto důvodu je Bůh proklel. Tito Židé jsou těmi, kteří čistou Pannu Marii, chválenou Bohem, nazývají necudnou. Tito Židé jsou těmi, kdo chtějí zabít proroka Ježíše," stálo na třech barevných listech papíru vylepených nejdříve u vchodu do občerstvení, později je muž přesunul dovnitř. Plakát byl vystavený několik dní. Následně ho zabavili a odvezli policisté, když se věcí začali na základě oznámení zabývat.

„Neudělal jsme nic špatného."

„To je jedno," odpověděl lámanou češtinou prodavač kebabů na dotaz, proč plakát vyvěsil. „Neudělal jsem nic špatného, napsal jsem pravdu, je to v koránu," řekl. Dodal, že k napsání ho přivedlo sledování zpráv, ve kterých denně vidí, kolik lidí podle něj vinou Izraele ve válce umírá. Odmítl, že vinu by nesl Hamás, hovořil jen o bombách, které Izrael posílá do Gazy, o útocích na nemocnice a o mrtvých včetně miminek. Za teroristy označil Izrael, nikoliv radikální Palestince. „Nemyslím, že Hamás je špatný, já myslím, že Izrael je špatný, Izrael je pořád špatný, už 70 let je špatný," dodal prodavač. Muž původem z Turecka v Čechách žije již několik let a má údajně i českou manželku.

Hamás 7. října zaskočil Izrael masivním útokem z Pásma Gazy na jih Izraele, kde podle izraelských úřadů povraždil na 1400 lidí, převážně civilistů, a přes 220 lidí odvlekl zpět do Gazy. Izrael od té doby provádí vzdušné údery. Podle palestinských úřadů od začátku této války zemřelo při izraelském bombardování v Pásmu Gazy přes 9000 Palestinců, včetně zhruba 3800 dětí.

Hodnocení článku je 56 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Věra Tydlitátová, Zuzana Duzbabová

Štítky protižidovské texty, prodavač kebabu, synagoga, policejní vyšetřování, obvinění, státní zástupce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jarda Adámek

Dobrý večer, nechapu tuto,, velkorysost,, statniho zastupitelstvi!!! Pokud se temto individuim, bude couvat, tak to dopadne jako jsou v zapadni EU, kde terorizuji slusne obcany!!! Další komentář je zbytečný

Sobota, 4. listopadu 2023, 17:56Odpovědět

Karel Poláček

Stíhání islamistického provokatéra bylo zastaveno. Přesto by měli slušní občané, kteří s jeho rasistickými vyjádřeními nesouhlasí, svůj postoj k dané aféře vhodně projevit. Například tím, že nebudou jeho orientální "pochoutku" kupovat. Na Západě je běžnou věcí, že veřejnost svůj odpor vyjadřuje bojkotem.

Sobota, 4. listopadu 2023, 08:51Odpovědět

Žalobce zrušil stíhání tureckého prodavače kebabu, který vyvěsil protižidovské plakáty  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.