Počasí dnes18 °C, zítra19 °C
Neděle 5. května 2024  |  Svátek má Klaudie
Bez reklam

Letošní rok bude možná nejteplejším v dějinách, příští rok bude podle vědců ještě větší hic

Letošní rok bude s padesátiprocentní pravděpodobností nejteplejším v dějinách a rok 2024 bude nejspíš ještě teplejší. Podle agentury AFP to vyplývá z dnes zveřejněných závěrů amerických vědců působících ve vládních institucích.

V tuto chvíli je 2023 třetím nejteplejším zaznamenaným rokem v historii, uvedla vedoucí vědkyně amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) Sarah Kapnicková. Pravděpodobnost, že se stane nejteplejším rokem, je 50 procent, dodala.

Kromě globálního oteplování přispívá k tomuto trendu i cyklický jev El Niño, který je synonymem dodatečného globálního oteplování, a to tím, že ohřívá povrch oceánů. Odborníci předpovídají, že bude pokračovat i po příští zimě.

Efekt tepelného ostrova proměňuje město v pekelnou výheň, rozdíl teplot oproti venkovu je až 10 stupňů

Český hydrometeorologický ústav varuje před velmi vysokými teplotami, které překonají hranici 35 stupňů Celsia. To je věta, kterou budeme vzhledem ke změně klimatu slýchat stále častěji. Aktuálně je tato výstraha v platnosti až do sobotního večera...

 

„Nejsilnější dopad El Niña se projeví v roce 2024," uvedl klimatolog Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Gavin Schmidt. „Očekáváme tedy nejen, že rok 2023 bude nadměrně teplý a možná i rekordní, ale také, že rok 2024 bude ještě teplejší," upozornil Schmidt.

Kapnicková na tiskové konferenci prezentující červencový teplotní rekord a klimatické perspektivy varovala, že „letošní teploty jsou chladné ve srovnání s teplotami, které můžeme očekávat k polovině století, pokud budeme vypouštěním skleníkových plynů nadále ohřívat planetu".

Americké vědce znepokojuje zejména teplota na povrchu oceánů. Podle údajů NOAA během posledních čtyř měsíců vždy padl nový rekord. „Více než 40 procent oceánů v současnosti zažívá vlnu mořských veder," prohlásila Kapnicková. Tyto vlny veder mají potenciálně katastrofální důsledky pro druhy, které v oceánech žijí, zejména pro korály.

„Matka příroda nám posílá vzkaz a ten vzkaz zní: měli bychom jednat hned, než bude pozdě zachránit naše klima a zachránit naši planetu. Všichni jsme na jedné lodi," řekl šéf NASA Bill Nelson.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky NASA, Národní úřad pro oceán a atmosféru, Gavin Schmidt, Bill Nelson, oteplování, počasí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Letošní rok bude možná nejteplejším v dějinách, příští rok bude podle vědců ještě větší hic  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.