Počasí dnes24 °C, zítra23 °C
Středa 27. září 2023  |  Svátek má Jonáš
Bez reklam

Kapacity školek se navyšují, pro všechny přesto stále nestačí

Do mateřských škol centrálního plzeňského obvodu se letos zatím přihlásilo 624 dětí, míst je pouze 367. Rodiče ratolestí, kterým budou tři roky nejpozději do začátku letošního září, prý nemají zoufat, místa se podle ředitelek zpravidla ještě uvolní. Na podzim navíc přibude po rekonstrukci jedné z mateřinek celá jedna třída. Vedení obvodu hledá i další řešení.

„Máme kapacitu na to, abychom přijali téměř všechny děti z naší spádové oblasti, kterým budou tři roky k 31. srpnu 2023. Pro děti, kterým k tomuto datu budou stále dva roky a věku tří let dovrší až kdykoli v průběhu školního roku, už kapacita nestačí,“ vysvětluje 1. místostarosta MO Plzeň 3 Pavel Šrámek. Řada přihlášených dětí navíc ani do tohoto obvodu bydlištěm nespadá. Největší převis je ve školkách na Borech.

Rodiče, jejichž děti nebyly do školky přijaty a jsou jim tři roky, mají velkou šanci na umístění ještě před začátkem školního roku nebo i v průběhu roku, ze zkušeností ředitelek z předešlých let totiž vyplývá, že se do té doby ještě místa ve školkách z různých důvodů uvolní.

„Samozřejmě chápeme potřebu rodičů. Proto abychom situaci vyřešili a pomohli jim vrátit se v dnešní náročné době do práce, začal jsem aktivně jednat s dětskými skupinami ve třetím obvodu.  Řešili jsme, jak bychom jim mohli pomoci, tak aby měly kapacitu přijmout právě tyto mladší děti,“ říká Pavel Šrámek.

Další šanci na přijetí do MŠ mají děti podle vedení obvodu ještě na podzim. ,,Kapacita se v mateřinkách třetího městského obvodu totiž navýší od 1. září letošního roku, kdy se otevře další třída pro 24 dětí v Korandově ulici, která je v současné době v rekonstrukci. Zápis do ní bude tedy bude probíhat až později,“ vysvětluje starosta MO Plzeň 3 David Procházka.

Místo se snaží obvod zajistit i navýšením kapacity ve 49. MŠ, protože část zdejších dětí přemístí do dětských skupin. Pokud k tomu dojde, budou mít předškolní děti centrálního obvodu další třídu navíc.

„Víme, že populačně silný bude i příští rok, už teď proto plánujeme zvýšení kapacit mateřinek o další tři třídy, tedy zhruba o 72 dětí,“ uvádí místostarosta Ondřej Ženíšek. Hned celá školka vyroste v místní části Valcha, ze které míří předškoláci nejčastěji právě na Bory.

Jedním z důvodů, proč jsou mateřinky přeplněné, je mimo jiné fakt, že v nich zůstává stále více dětí s odkladem školní docházky.  Po jednání s ředitelkami škol je zřejmé, že rodiče spíše upřednostňují setrvání v mateřských školách než přechod do přípravných tříd škol základních.

Obvod se také snaží řešit navýšení kapacity speciálních tříd při mateřských školách, které v rámci obvodu zřizuje kraj. „Po dohodě s městem jsem připravil nabídku pro kraj na participaci u kapacit ve speciální mateřské škole, abychom pomohli i dětem se závažnými poruchami v začlenění do vzdělávacího systému,“ představuje svoji vizi místostarosta Pavel Šrámek.

To navýší kapacitu v klasických třídách, kam mohou být začleňované děti s lehčími poruchami. ,,Dětem se speciálními potřebami totiž začlenění do běžných tříd pomáhá,“ dodává místostarosta Ladislav Nový.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Ilustrační

Štítky Plzeň, MO Plzeň 3, Procházka, Šrámek, Nový, Ženíšek, školky, zápisy, děti, mateřská škola, kapacita, převis

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Kapacity školek se navyšují, pro všechny přesto stále nestačí  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.