Plzeňský kraj chystá takzvanou vojenskou turistiku po bývalých kasárnách a rotách

Autoři | Foto Filip Burian

Plzeňský kraj připravuje projekt takzvané vojenské turistiky po bývalých kasárnách, pohraničních rotách a cvičištích v regionu. V kraji byly takových míst a objektů za minulého režimu stovky, některé objekty už jsou ale zbourané. Katalog a mapky vydá kraj do konce roku a hned poté je představí na veletrzích cestovního ruchu.

„Už máme první nástřel. Ale chceme se tomu hodně věnovat tak, abychom mohli vše už začátkem příštího roku představit v v Praze na Holiday Worldu a v Bratislavě na Slovakiatouru (mezinárodní veletrhy cestovního ruchu)," uvedl krajský radní Libor Picka (STAN). Hodně mladých mužů ze Slovenska sloužilo na západě Čech. Plzeňský kraj se při prezentacích regionu, na veletrzích i v informačních centrech často setkává se zájmem dětí i vnoučat bývalých vojáků, chtěli by vidět, kde jejich otec nebo děda vykonával před desítkami let za minulého režimu základní vojenskou službu. „I samotní dnešní šedesátníci a sedmdesátníci se tam rádi vracejí a projíždějí krajinu. Vezmou s sebou děti, ukážou jim tu oblast a mladí se tam pak mohou vrátit," popisuje Picka. To jsou podle krajských manažerů turismu další potenciální návštěvníci regionu.

Když nemají školu, čistí bunkry. Čtyři chlapci by z nich rádi vytvořili malé muzeum

Zatímco jejich vrstevníci se scházejí v online světě videoher, kde si hrají na vojáky, čtyři hoši z Tachovska se jimi skutečně stávají. Před dvěma lety založili spolek Svaz Mládeže ČSLA. Mají svůj znak, svoji zástavu, hodnosti a jasně stanovený...

 

„Už na podzim budeme mít mapky i celý informační materiál popisující jednotlivá místa. Myslím si, že to bude velmi zajímavá věc," myslí si radní. Odhadl, že tam bude přes 100 lokalit, hlavně v příhraničních oblastech Tachovska, Domažlicka a Klatovska. „V pohraničí byla každých šest kilometrů plus minus pohraniční rota, to vše se může ukázat. Byli jsme západočeská 'hráz socializmu a míru'," poznamenal s odkazem na slogan používaný za tehdejšího režimu.

Na řadě míst už podle něj nemusí být žádné zbytky objektů tehdejší armády nebo ministerstva vnitra, ale v informačních materiálech budou fotografie s popisem. „Ti lidé tam rádi přijedou a řeknou příbuzným nebo dětem, co a kde tam všechno bylo," řekl Picka. Na veletrzích se zástupců kraje často lidé ptají na to, co je třeba z praporu v Poběžovicích, z kasáren a cvičiště v Domažlicích, jestli jsou ještě velké kasárny ve Stříbře a podobně. „Tak ať se tam podívají, a určitě nepřijedou sami. Tatínek zamáčkne slzu a děti si užijou," dodal radní.

Kraj nechce místa v terénu nijak označovat, ale bude nabízet v infocentrech a na veletrzích po ČR i na Slovensku jejich fotografie, popisy a mapky v informačních materiálech a umístí je také na svůj web. Podle radního se Plzeňský kraj neinspiroval v žádném jiném regionu. „Existuje vojenská turistika, ale jen po řopíkách nebo po konkrétních bitvách," dodal.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky turistika, vojenská turistika, Plzeňský kraj, kasárna, vojenská rota, pohraniční rota, vojenské cvičiště, armáda

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.