Karel I. Habsburský byl posledním českým králem. Jeho osobnost si v Nepomuku pravidelně připomínají. Byli to totiž právě Habsburkové, kteří se zasloužili o svatořečení Jana Nepomuckého. Při příležitost 360. výročí umučení toho českého patrona uloží do kostela v Nepomuku relikvii posledního českého krále. Jde o částečku volného žebra.
„Částečka volného žebra byla získána při komisionálním otevření hrobu blahoslaveného Karla I. Rakouského na Madeiře. Pro Nepomuk je to velká pocta, protože počet relikvií je v současné době celosvětově uzavřen, nicméně Habsburský rod si uvědomuje velkou spojitost se sv. Janem Nepomuckým,“ uvedl místostarosta Nepomuku a vedoucí oddělení kultury a památkové péče Pavel Motejzík.
Celý habsburský rod totiž ctil Jana Nepomuckého, který byl dokonce patronem jejich domu. Habsburkové se zasloužili o jeho blahořečení a svatořečení. Častokrát navštěvovali jeho rodiště či hrob. Karel I. však návštěvu Nepomuku už kvůli válce nestihl. Blízký vztah k městu na jižním Plzeňsku ale vydržel potomkům tohoto významného rodu až do dnešních dnů.
„O darování relikvie rozhodl arcivévoda Lorenc, který je vnukem Karla I. a zároveň belgickým princem. Toho pověřila babička, císařovna Zita, aby o duchovní stránku odkazu svého dědečka pečoval. Relikvii od něho převzal člen modlitební ligy Karl Eugen Czernin v Bruselu, kde arcivévoda Lorenc žije. Dovezl ji spolu Milanem Novákem, osobním tajemníkem Habsburků do Nepomuka, aby jí předali Nepomuckému faráři Jiřímu Špiříkovi,“ upřesnil Motejzík.
Slavnostní uložení relikvie do nového relikviáře z dílny Václava Česáka proběhne v rámci Jarní pouti 19. března letošního roku v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Naštěstí od úmrtí Karla I. neuplynulo zase až tak hodně let. Jinak by se mohlo stát, jako v případě řady svatořečených mužů, že jako relikvie je porůznu v kostelech vystavováno devadesát žeber nebo osmnáct holenních kostí dotyčného světce.