Nákaza se ve velkochovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku rozšířila i do dalších částí chovu. Státní veterinární správa (SVS) proto rozhodla o utracení všech nosnic, kterých je tam ve třech obřích halách zhruba 750 tisíc. Slepice z areálu firmy Česká drůbež s.r.o. představují 15 procent všech slepic v České republice.
„Již od včerejšího dne probíhá ve velkochovu v Brodu nad Tichou ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému náročné utrácení nosnic v jedné ze tří hal, v níž se původně nacházelo zhruba 220 000 kusů nosnic. Navzdory přijatým opatřením a veškerému úsilí, se zabránit šíření vysoce nakažlivého onemocnění drůbeže do dalších hal nepodařilo a bude muset být utraceno celé hospodářství,“ potvrdil mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Hasiči včera halu hermeticky utěsnili a začali do ní napouštět oxid uhličitý, který drůbež usmrtí. Plyn tam nechali působit přes noc a od dnešního rána objekt odvětrávají. „Koncentrace oxidu uhličitého měří hasičská laboratoř Třemošná. Až budeme mít jistou, že je hala dostatečně odvětraná, bude bezpečné vstoupit dovnitř a začít vynášet kadáver," řekl dopoledne mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Nyní už se na místě pohybuje dopravník, který mrtvá zvířata umisťuje do přistavených kontejnerů. Na místě pracuje asi 60 hasičů, zásah může trvat i týdny.
Usmrcené slepice budou následně odvážet do kafilerie na Klatovsku. Desítky milionů vajec budou dále likvidovat také ve spalovně v Chotíkově nedaleko Plzně, v Praze, v kafilerii a v bioplynové stanici. „Jaké budou přímé náklady na likvidaci, lze těžko odhadovat. Nic takového tu ještě nebylo, ale když se likvidoval loni chov na Liberecku, 200 000 kusů drůbeže, tak se to blížilo 100 milionům, takže když si ti vynásobíme, jsme minimálně na trojnásobku," odhadl ředitel krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Richard Bílý.
Situaci komentoval i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). „Jde o náročný zásah, který ovšem na místě veterinární správa ve spolupráci s hasiči zvládá. Situaci máme pod kontrolou," ubezpečil.
Ptačí chřipka se ve velkochovu v Brodu nad Tichou bohužel potvrdila v celém chovu. Bude tak nutné utratit všech 750 tisíc nosnic. Jde o náročný zásah, který ovšem na místě @vetsprava ve spolupráci s @hasici_cr zvládá. Situaci máme pod kontrolou.
— Zdeněk Nekula (@ZNekula) January 4, 2023
Podle ředitele SVS Zbyňka Semeráda je situace v České republice velmi vážná. Jen za prosinec vyhlásili veterináři deset nových ohnisek ptačí chřipky. Tempo nákazy se stále zrychluje.
„Opětovně apelujeme na všechny chovatele drůbeže a ptactva, aby dodržovali zásady biologické bezpečnosti v chovech a nařízená mimořádná veterinární opatření. Změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny v chovech je třeba neprodleně hlásit místně příslušné krajské veterinární správě,“ upozorňuje Semerád.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.