Počasí dnes5 °C, zítra4 °C
Středa 1. února 2023  |  Svátek má Hynek

Koncern Volkswagen o měsíce odkládá rozhodnutí o možné stavbě obří továrny na baterie nedaleko od Plzně

Automobilový koncern Volkswagen o několik měsíců odkládá rozhodnutí o tom, kde ve východní Evropě postaví továrnu na baterie do elektroaut. Koncern v prohlášení, které médiím poskytl mluvčí automobilky Škoda Auto Pavel Jína, mimo jiné uvádí, že vzhledem k současné energetické krizi není třeba jednat okamžitě. Původně se očekávalo, že Volkswagen výběr místa pro továrnu oznámí v pátek 16. prosince. O projekt takzvané gigafactory až za 120 miliard korun se uchází i Česká republika, která Volkswagenu nabízí pro výstavbu letiště v Líních u Plzně.

„Žádné rozhodnutí zatím nepadlo, proces vyhodnocování pokračuje. Před investováním miliard eur budou během následujících týdnů a měsíců znovu pečlivě posouzeny plány pro jednotlivé regiony," uvedl Volkswagen. Dodal, že spolu s dceřinou společností PowerCo zodpovědnou za baterie nadále hledají vhodné lokality. „Není potřeba učinit rozhodnutí okamžitě, protože doposud učiněné kroky koncernu zaručují pokrytí dodávek baterií do roku 2028," doplnil koncern.

Boj o zachování unikátního letiště nekončí, piloti a jejich příznivci se znovu sejdou na protestu v Plzni

Jako obrovskou nezodpovědnost vnímají piloti návrh na likvidaci záložního armádního letiště v Líních u Plzně. V areálu by měla totiž vzniknout průmyslová zóna, přičemž se teď nejvíce hovoří o stavbě továrny na výrobu baterií do elektroautomobilů,...

Volkswagen rovněž uvedl, že není pod tlakem, aby jednal hned. „V kontextu panující situace bude rozhodovacímu procesu věnováno více času. Mezi důvody patří stávající ekonomická situace, současné ceny energií a rámcové podmínky zahrnující státní podporu," upozornil koncern na dopady současné energetické krize. „Je také potřeba dořešit některé místní otázky," dodal koncern.

Podle Volkswagenu nyní nemá rozhodovací proces dopad na plánovaný začátek stavby a výroby. Koncern by chtěl začít stavět koncem roku 2024 a vyrábět články do baterií od roku 2027.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zuzana Duzbabová

Štítky gigafactory, továrna na výrobu elektrobaterií, průmyslový park, Líně, letiště, Volkswagen

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.